Miejsce do nauki w domu – jak przygotować i w co wyposażyć?

Kącik do nauki

Rozpoczęcie okresu szkolnego czy też zwykła chęć pomocy dziecku w codziennej edukacji, niesie za sobą konieczność organizacji odpowiedniego miejsca do nauki. Warto się do tego przyłożyć, ponieważ starannie przygotowane i dobrze wyposażone miejsce do nauki dla dziecka, skutecznie wpływa na przyswajanie i utrwalanie nowo nabytej wiedzy oraz umiejętności. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób zorganizować maluszkowi przestrzeń i miejsce do odrabiania lekcji oraz poszerzania wiedzy w ciszy i skupieniu.

Krzesło i biurko dla dziecka

Nie od dziś wiadomo, że do nauki i odrabiania lekcji potrzebne jest wygodne krzesło i biurko. Wybór mebli jest ogromny i z pewnością znajdziemy model dopasowany do wzrostu i oczekiwań maluszka. Jeżeli dziecko dopiero zaczyna swoją szkolną przygodę, wtedy optymalnym rozwiązaniem będzie zakup biurka o wysokości 55 – 60 cm. Idealnym rozwiązaniem będzie zakup biurka z możliwością podnoszenia blatu, dzięki czemu wraz ze wzrostem dziecka, można dostosować wysokość biurka. To również spora oszczędność, ponieważ tego typu meble kosztują nieznacznie więcej od klasycznych wersji i na pewno wyjdzie to korzystniej, niż późniejsza wymiana biurka na całkowicie nowe i wyższe o zaledwie kilka centymetrów.

Podobnie sytuacja ma się z krzesłem. Je również musimy dostosować do wzrostu dziecka, ale też do wysokości samego biurka. Warto zwrócić uwagę na to, czy krzesło można schować pod biurkiem, tak aby zaoszczędzić nieco wolnego miejsca. Ponadto dziecko powinno siedzieć na krześle w pozycji wyprostowanej, móc swobodnie oprzeć ręce o blat biurka, a nogi trzymać na podłodze. Bardzo ważna jest postawa ciała, a mianowicie kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem, który powinien wynosić ok. 90 stopni. Najlepiej sprawdzą się tutaj krzesła regulowane, dzięki czemu będzie można je szybko dostosować do wzrostu dziecka. Warto dodać, że regulowane krzesło i biurko do nauki to idealne rozwiązanie dla rodzin wielodzietnych, ponieważ z mebli tych mogą komfortowo korzystać dzieci o różnym wzroście.

Oświetlenie do nauki

Niestety często mamy problem z wyborem odpowiedniego oświetlenia do nauki. O ile w długie wiosenno-jesienne dni nie powinno stanowić to problemu, tak w okresie zimowym podczas długich wieczorów, oświetlenie miejsca do nauki odgrywać będzie bardzo istotną rolą. Jak zatem się za to zabrać? Przede wszystkim trzeba uwzględnić nie tylko intensywność światła i jego położenie, ale również barwę. Idealnym rozwiązaniem będzie jedno światło ogólne, rozświetlające cały pokój i dodatkowe światło punktowe w postaci lampki na biurko. Trzeba pamiętać, aby umiejscowienie owej lampki uzależnione było od tego, czy dziecko jest prawo- czy leworęczne.

Druga kwestia to wspomniana już barwa światła. Żarówki emitujące ciepłe światło, czyli o zabarwieniu lekko pomarańczowym, są bardzo często wybierane, ponieważ według rodziców takie światło uspokaja i wycisza. Jest to prawdą, aczkolwiek dziecko musi przede wszystkim skupić się na nauce i wykonywaniu zadań. Ciepła barwa światła może wręcz powodować u maluszka senność i znużenie, a to przekłada się na niską efektywność w nauce. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie światło o barwie neutralnej lub nawet delikatnie chłodnej. Dzięki temu dziecko dłużej zachowa świeży umysł i będzie mogło skupić się na materiałach edukacyjnych. Zalecana barwa światła do nauki wynosi ok. 6500 kelwinów.

Organizacja biurka i miejsca do nauki

Skoro wiemy już, jakie meble i oświetlenie do nauki wybrać, to pora przyjrzeć się organizacji przestrzeni na biurku. Niekiedy zdarza się, nawet sporych rozmiarów biurko potrafi być totalnie zagracone. Pamiętajmy, że warto już od najmłodszych lat uczyć maluszka porządku i chowania niepotrzebnych przedmiotów. Jak ma się to do tytułowego miejsca do nauki? Przede wszystkim na biurku nie powinny znajdować się wszelkie rozpraszacze uwagi w postaci lusterek, karteczek, zabawek czy świecidełek.

Na blacie biurka powinny znajdować się wyłącznie przybory i materiały szkolne używane w danej chwili. Dla przykładu po skończonym kolorowaniu, kredki powinny znaleźć się w plecaku lub przeznaczonej do tego szufladzie czy szafce. Najczęściej do odrabiania zadań domowych, wystarczy zwykły długopis, ołówek, zeszyt, książki i ewentualnie najpotrzebniejsze akcesoria, jak np. kalkulator. Pamiętajmy również o regularnym przemywaniu biurka, tak aby zachować jego blat w czystości.

Oprócz właściwej organizacji biurka, powinniśmy także zadbać o komfortowe warunki przesiadywania nad książkami. Przede wszystkim pokój dziecka należy co jakiś czas wietrzyć, tak aby zapewnić mu dopływ świeżego powietrza. Ważne jest takżu utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Najlepsza temperatura do odrabiana lekcji, nauki i czytania powinna oscylować w granicach 20 – 22 °C.

Edukacja przez zabawę

Jeżeli dziecko po zakończonej nauce dysponuje wolnym czasem, warto przeznaczyć chwilę na aktywne gry i zabawy edukacyjne z wykorzystaniem zabawek tematycznych. Tego typu produkty nie tylko doskonale odprężą maluszka, ale również zainspirują i wzbogacą wiedzą z konkretnej dziedziny życia. Ponadto większość zabawek tematycznych dodatkowo rozwija poszczególne umiejętności maluszka, takie jak zręczność, umiejętność logicznego myślenia, pamięć czy spostrzegawczość.

Jakie zabawki tematyczne są najpopularniejsze? W naszym sklepie jest ich całe mnóstwo i ciężko wymienić wszystkie. Z pewnością do takich należą różne instrumenty muzyczne, takie jak skrzypce dla dzieci czy gitary dla dzieci. Równie inspirujące i uczące zręczności są warsztaty dla dzieci i pojazdy do skręcania. Coś wyjątkowego znajdą dla siebie pasjonaci podróży i obserwacji przyrody. To dla nich idealne będą teleskopy dla dzieci, mikroskopy dla dzieci, lornetki i wiele więcej zabawek do zabawy w domu i ogrodzie. W naszym sklepie znajdziesz do tego w pełni funkcjonalne aparaty fotograficzne dla dzieci, artykuły szkolne, książki dla dzieci, puzzle i gry edukacyjne.