Teleskop czy lornetka dla dziecka? Co wybrać na prezent?

Teleskop czy lornetka dla dziecka? Co wybrać na prezent?

Niejedno dziecko już od najmłodszych lat interesuje się otaczającym go światem przyrody, daje się pochłonąć obserwacji nieba czy wszelkiego rodzaju roślin i zwierząt. Młodzi odkrywcy często poświęcają na to całe godziny! Jeśli szukasz uniwersalnego prezentu na każdą porę roku dla ciekawskiego malucha, teleskop lub lornetka sprawdzą się idealnie.

Jaki teleskop dla dziecka?

Teleskop jest narzędziem, które pozwoli maluchowi na własne oczy zobaczyć to, co do tej pory widział tylko na ekranie telewizora lub w książce - bez problemu i szczegółowo zaobserwuje planety Układu Słonecznego, księżyc oraz gwiazdozbiory. Przykładowo pierścienie Saturna widać już w powiększeniu 60-100 razy, a charakterystyczne plamy i pasy na Jowiszu w powiększeniu 50-100 razy, a to tylko niewielka część tego, co może zobaczyć.

Należy jednak pamiętać, by teleskopu używać w ciemnych miejscach, tak, by nie zanieczyścić obrazu światłem. W większości przypadków można również podpiąć pod okular lunety aparat cyfrowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze teleskopu?

Przede wszystkim na wiek i wiedzę dziecka. Dla młodszego, początkującego odkrywcy ważna będzie przede wszystkim prosta, intuicyjna obsługa, ale nie wolno również zapomnieć o solidnej budowie odpornej na uszkodzenia i stabilnym statywie. Należy dobrać również odpowiedni rozmiar okularów - standardowe, najlepiej dostępne, będą te o średnicy 1,25 i 2 cala. Ważne będzie również dostosowanie powiększenia do obserwowanego obiektu. Na początek, do obserwacji wyraźnych obiektów, takich jak księżyc czy planety, wystarczający będzie sprzęt za kilkaset złotych, droższe modele mogą okazać się zbyt skomplikowane dla malucha.

Jaka lornetka dla dziecka?

Dzieci z natury są ciekawe otaczającego ich świata - chętnie poznają i odkrywają jego tajemnice, warto je w tym wspierać. W tym celu dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w lornetkę dla młodego odkrywcy, która jeszcze bardziej rozbudzi w nim chęć do nauki.
Przyrząd ten pozwala na naturalne, obuoczne obserwacje oddalonych obiektów - bez problemu można dzięki niej zaobserwować ptaki szybujące po niebie, stado saren w lesie, czy szczyty gór. Lornetka jest prosta w obsłudze - wystarczy przyłożyć ją do oczu (zupełnie jak okulary) i jeśli jest taka potrzeba, ustawić ostrość za pomocą odpowiedniego pokrętła.

Jeśli zdecydowałeś, że będzie to idealny prezent - co dalej? Jaką lornetkę wybrać? Pomimo swojej prostoty wybór odpowiedniego modelu może przysporzyć wiele kłopotów. Przede wszystkim lornetka dla dziecka powinna umożliwiać prostą regulację rozstawu okularów, nie może być także zbyt ciężka. Przydatna będzie też wodoszczelność i wytrzymałość na uszkodzenia. Najprawdopodobniej zmierzysz się także z wyborem szerokości soczewki - dla dzieci zalecamy te z przedziału 21-25 mm. Na początku najlepiej zainwestować w model o 6-10 krotnym powiększeniu - pozwoli on bez problemu dostrzec spacerującego po parku kota czy korony drzew. Dla dzieci, które noszą okulary przydatna będzie funkcja kompensacji dioptrii.

Na rynku dostępne są także lornetki zabawkowe, które zdecydowanie odradzamy. Niskiej jakości, tania optyka, która zazwyczaj jest w nich wykorzystywana, może powodować ból oczu lub zawroty głowy.

Polecane teleskopy i lornetki

Na pierwszą lornetkę polecamy dedykowaną specjalnie dla młodych odkrywców Levenhuk Bresser National Geographic 7x50, która idealnie sprawdzi się zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki od 6 roku życia. Dzięki wykonaniu z wytrzymałego tworzywa sztucznego oraz zabezpieczeniu z gumowej powłoki maluch może bez obawy przed uszkodzeniami rozwijać swoje zdolności poznawcze.

Lornetka ta szczególnie przypadnie do gustu osobom noszącym okulary, gdyż posiada funkcję kompensacji dioptrii. Wysokiej jakości optyka gwarantuje stabilność obrazu i dobre odwzorowanie barw nawet przy 7-krotnym powiększeniu. Ten model idealnie sprawdzi się w podróży - cały zestaw bez problemu można przechowywać w futerale, a dzięki specjalnym osłonom ochronnym dołączonym do zestawu, mamy gwarancję, że okulary nie ulegną zarysowaniu.

Mamy też coś specjalnie dla młodych miłośników astronomii - teleskop Levenhuk Bresser National Geographic 50/600 AZ, wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, gwarantującego wytrzymałość. Dzięki powiększeniu maksymalnemu wynoszącemu 100x dziecko bez problemu będzie mogło na własne oczy obserwować wszelkie obiekty w Układzie Słonecznym.

Zestaw zawiera: dwa okulary 6 i 12 mm, lunetę celowniczą, dzięki której bez problemu skierujesz teleskop we właściwe miejsce oraz lustro diagonalne zapewniające komfort obserwacji obiektów położonych blisko zenitu.
Ponadto, za sprawą okulara odwracającego, obserwowany obraz nie jest odbiciem pionowym i poziomym, co zdecydowanie ułatwia dziecku dalsze rozwijanie pasji.

Ważnym elementem zestawu jest także filtr księżycowy, dzięki któremu bez problemu można dostrzec szczegóły nawet bardzo jasnych obiektów, takich jak np. Księżyc. Sprawdź także inne teleskopy z naszej oferty.