Zabawy ruchowe dla dzieci – TOP 5 sposobów na nudę!

zabawy ruchowe dla dzieci

O tym, jak ważny jest wysiłek fizyczny, przede wszystkim dla dzieci, warto czasem przypomnieć – szczególnie w dobie rosnącego problemu otyłości w Polsce, który dotyka również najmłodsze pokolenie. Zabawy ruchowe to idealny sposób, by zachęcić małego przedszkolaka do ćwiczeń, które pomogą rozładować energię, pozytywnie wpłyną na jego układ mięśniowy oraz zdrowie psychofizyczne.

Czym są zabawy ruchowe?

Zabawy ruchowe, jak sama nazwa wskazuje, to gry zespołowe lub indywidualne, które związane są przede wszystkim z ruchem i aktywnością fizyczną. Jednocześnie różnią się one od typowych ćwiczeń – zabawy ruchowe powstały specjalnie z myślą o dzieciach, dlatego są proste, a jednocześnie ciekawe i gwarantują ogromną dozę rozrywki.

Do gier i zabaw ruchowych dla dzieci często wykorzystuje się akcesoria, takie jak piłki, lornetki dla dzieci czy zabawki sensoryczne, ale znaczna część z nich, na przykład dobrze wszystkim znana gra w berka, nie wymaga ani dodatkowych przedmiotów, ani nawet wyjścia z domu.

Jaką grę ruchową wybrać?

Ciuciubabka, gra w klasy, a nawet proste tory przeszkód – to wszystko powszechnie znane zabawy ruchowe, wykorzystywane nawet w przedszkolach i szkołach podczas lekcji wychowania fizycznego. Wymienianie ich wszystkich jest wręcz niemożliwe, ale można z łatwością podzielić je na dwie główne kategorie – gry indywidualne oraz drużynowe.

Sportowe zabawy indywidualne

Do tej kategorii zaliczamy wszystkie gry zręcznościowe, w które maluch może bawić się samodzielnie, bez towarzystwa w postaci kolegów czy rodziny – zabawa w klasy, tory przeszkód, rzucanie do celu i wiele więcej, to część z wielu zabaw dla dzieci w domu, które rozwiną motorykę, koordynację ruchową oraz koncentrację. Gry indywidualne to idealna okazja do wykorzystania wszelkiego rodzaju akcesoriów, takich jak na przykład motocykle dla dzieci.

Sportowe zabawy drużynowe

Zabaw ruchowych wymagających towarzystwa jest znacznie więcej, a największą popularnością cieszą się przede wszystkim w przedszkolach i szkołach. Kto nigdy nie grał w berka czy chowanego? Takich gier jest znacznie więcej – zaliczamy do nich również sporty drużynowe, zabawy takie jak Baba Jaga patrzy, głupiego jasia oraz ciuciubabkę.

Gry ruchowe – zabawa dla całej rodziny

Zabawy wymagające wysiłku fizycznego, przede wszystkim te drużynowe, to idealny moment do zaangażowania całej rodziny. Wspólna zabawa sprawia frajdę nie tylko najmłodszym – znaczna część zabaw sprawi frajdę również starszym pokoleniom, które część gier na pewno kojarzą jeszcze ze swojego dzieciństwa.

Ruch to zdrowie – wybrane gry ruchowe dla dzieci

Warto wyróżnić TOP 5 najlepszych gier dla maluchów, które skutecznie zabiją nudę i pozwolą wyładować pokłady niezużytej, dziecięcej energii.

Gra w kolory

Do zagrania w kolory potrzebny jest jakikolwiek miękki przedmiot, który będą podawać sobie gracze. Prowadzący rzuca piłkę woreczek, lub cokolwiek co było akurat pod ręką  do różnych osób, wypowiadając przy tym nazwy kolorów. Jeśli uczestnik zabawy złapie piłkę, gdy pada kolor czarny, zamienia się z rzucającym.

Raz, dwa trzy – Baba Jaga patrzy

Jeden z uczestników zabawy – Baba Jaga, stojąca tyłem w pewnej odległości od reszty grających osób, co wybrany przez siebie czas obraca się w stronę próbujących złapać ją pozostałych uczestników mówiąc “Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy”. Wówczas wszyscy zamierają – jeśli ruszą się, zaczną mówić się lub śmiać, odpadają.

Ciuciubabka

Ciuciubabka to świetna zabawa, w której należy jednak zachować czujność – dziecko, które próbuje złapać pozostałych uczestników zabawy z zasłoniętymi oczami może w łatwy sposób przewrócić siebie i innych. Częstym elementem tej zabawy jest także dodatkowe kręcenie “Ciuciubabki” wokół własnej osi, zanim zacznie łapać pozostałych uczestników.

Gra w klasy

W klasy najczęściej gra się na twardym boisku, asfalcie, kostce lub chodniku czyli tam, gdzie kredą można narysować charakterystyczny układ kwadracików. Zabawa polega na skakaniu odpowiedniej, wcześniej wyrzuconej ilości ilości kratek.

Głupi Jaś

Do tej zabawy potrzeba co najmniej trzech osób. Dwójka uczestników rzuca do siebie piłkę lub inny lekki przedmiot, który próbuje przechwycić “głupi Jaś” – kiedy mu się uda zamienia się z osobą, która rzucała.

Sprawdź zabawki edukacyjne dla dzieci

W sklepie Namileo znajdziesz akcesoria sportowe i zabawki edukacyjne, takie jak kosze do koszykówki dla dzieci, zabawkowe stetoskopy, skrzypce dla dzieci, mikrofony dla dzieci, a nawet całe zestawy przyrodnika, które wspomagają rozwój dziecięcych pasji i zainteresowań w najbardziej naturalny dla nich sposób – poprzez zabawę!