Jak szybko układać puzzle

Układanie puzzli to jedna z najpopularniejszych zabaw wśród dzieci i dorosłych. Pozwala rozwijać zdolności manualne, ćwiczyć pamięć i wyobraźnię. W dodatku zestawy z puzzlami nie są drogie, a na rynku można znaleźć różne wersje dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy od czego zacząć układanie puzzli i w jaki sposób zrobić to szybko – tak aby zrobić wrażenie na bliskich i znajomych. A zatem jak zostać puzzlowym ekspertem? W pierwszej kolejności sprawdźmy, dlaczego dzieci i dorośli lubią spędzać czas na układaniu puzzli.

Czym są puzzle? Dlaczego są takie popularne?

Nie da się ukryć, że puzzle to bardzo atrakcyjna forma rozrywki i wypełniania wolnego czasu. Ich układanie nie wymaga specjalnego przygotowania, wystarczy wziąć pudło z puzzlami, wysypać je na płaską powierzchnię i zacząć układać. Nie ma nic prostszego! Prostota to jednak nie jedyny atut tego typu “zabawki”. Puzzle doskonale rozwijają wyobraźnię – szczególnie te z ogromną ilością elementów. Pomagają przy tym wyćwiczyć precyzję manualną. Ponadto czas spędzony z puzzlami dobrze relaksuje i uczy cierpliwości, która nie ukrywając jest bardzo pożądaną cechą osobowości podczas tego typu zabaw.

Ogromnym plusem puzzli jest również fakt, że są dostosowane zarówno pod kątem wielkości poszczególnych elementów, ale również ich ilości. To sprawia, że nawet bardzo małe dzieci mogą pod czujnym okiem rodzica, rozwijać swoje umiejętności poprzez układanie puzzli. Osoby szukające większego wyzwania mogą skusić się na puzzle nawet z kilkoma tysiącami elementów.

Puzzle bezpieczne dla dziecka

Omawiając temat układania puzzli warto poruszyć kwestię bezpieczeństwa. Tak jak wspomnieliśmy, puzzle mogą być dostosowane dla dzieci w konkretnym przedziale wiekowym. Jest to bardzo istotna informacja, której nie należy lekceważyć! Przed wyborem konkretnego zestawu, należy zwrócić uwagę na zapis dotyczący preferowanego wieku dziecka. Zbyt małe elementy mogą zostać połknięte przez dziecko i stanowić ogromne zagrożenie dla jego zdrowia. Stąd też producenci puzzli niemal zawsze umieszczają w czytelnym miejscu informację o przedziale wiekowym dziecka, dla którego przeznaczone są dane puzzle.

Wymiary puzzli to nie jedyny aspekt, na który polecamy zwracać uwagę. Pamiętajmy również, że wykonywane są one z różnego rodzaju materiałów, które niekoniecznie będą w pełni bezpieczne dla zdrowia dziecka. Kiepskiej jakości farba może się odbarwiać i pozostawać na rączkach dzieci. Ten sam problem może dotyczyć się kolejnych warstw kartonu, z którego wykonane są puzzle. Mogą one łatwo odrywać się i zostać połknięte przez dziecko. Jak odróżnić wysokiej jakości puzzle od tanich podróbek? Przede wszystkim zawsze wybierajmy zestawy z jasnym oznaczeniem wieku dziecka, dla którego są dostosowane. Stawiajmy na markowe rozwiązania i dokonujmy zakupów w sprawdzonych sklepach stacjonarnych lub internetowych.

Jak przygotować się do układania puzzli?

Zanim wysypiemy całą zawartość pudła na podłogę, odpowiednio przygotujmy miejsce do układania puzzli. Jeżeli będzie to podłoga, zadbajmy aby była ona czysta i wolna od wszelkich małych elementów, np. klocków. Miejmy na uwadze, że małe dzieci mogą zwyczajnie brać puzzle do ust i dla nich zdecydowanie lepiej będzie zorganizować wolne miejsce przy czystym stole. W sklepach można kupić nawet specjalne maty do układania puzzli, które skutecznie przytrzymują je na swoim miejscu i pozwalają dokończyć zabawę po jakimś czasie.

Kolejna kwestia to właściwe oświetlenie. Nikt nie lubi bawić się w ciemnościach, a tym bardziej szukać małych elementów po omacku. Zadbajmy o dobre światło w miejscu składania puzzli i unikajmy stosowania barwy światła innej od białej lub neutralnej. Ciepła lub chłodna barwa światła może w niewielkim stopniu przekłamywać kolory znajdujące się na puzzlach, co niepotrzebnie wprowadzi element zamieszania.

Ostatni krok, który tak w zasadzie powinien być uwzględniony jeszcze przed układaniem puzzli to organizacja wolnego czasu. Naturalnie im mniej elementów zawiera zestaw z puzzlami, tym szybciej możemy go ułożyć. W przypadku podstawowych modeli ich ułożenie zajmuje kilkadziesiąt minut. Dużo większym wyzwaniem mogą być puzzle dla bardziej zaawansowanych. Wtedy trzeba się liczyć z kilkudniową przerwą w codziennych obowiązkach, ponieważ układanie kilku tysięcy malutkich elementów skrada ogromną ilość wolnego czasu.

Jak szybko układać puzzle w 3 krokach?

Puzzle można ułożyć w błyskawicznym tempie, o ile posiada się wyćwiczony zmysł wyobraźni i zna podstawowe techniki układania puzzli. Przedstawiamy najskuteczniejsze metody w 3 prostych krokach:

  1. Na samym początku odszukaj wszystkie elementy układanki, które tworzą obramówkę. Wyróżniają się one tym, że posiadają jedną lub dwie proste krawędzie (1 prosta krawędź to boki układanki, 2 proste krawędzie to jej rogi). Dlaczego warto stosować się do tej zasady? Ponieważ już ułożona ramka tworzy podstawowy szkielet obrazu i stanowczo przyspiesza dalszy proces układania puzzli. Mając przed sobą tak przygotowany projekt.
  2. Następnie przechodzimy do sortowania puzzli wg ich barw. Skupmy się jednak na kilku podstawowych kolorach, nie zajmie to wiele czasu a wpłynie na szybkość układania całości. Jest to bardzo ważny krok w przypadku puzzli o sporej ilości elementów.
  3. Następny krok to wdrożenie zasady: “Od szczegółu do ogółu”. Układamy najpierw części obrazu, które trzymają się jednego wzorca kolorystycznego. Właśnie w tym pomoże nam wcześniejsze ich posortowanie według barw. Jeżeli uda nam się ułożyć większość grup kolorystycznych puzzli, możemy przejść do ich połączenia w całość. Wystarczy przenosić poszczególne elementy do ramki lub skusić się na przeniesienie całej grupy puzzli, np. za pomocą kartki papieru.

Dlaczego warto układać puzzle?

Skoro wiemy już, jak w szybkim tempie ułożyć zdjęcie z puzzli to sprawdźmy, dlaczego w ogóle warto się tym zajmować. Okazuje się, że najwięcej korzyści z układania puzzli odnoszą małe dzieci, które poprzez taką zabawę uczą się zdolności manualnych. Ponadto puzzle doskonale wpływają na rozwój wyobraźni maluszka, a ich ukończenie z kolei pozytywnie wpływa na samoocenę dziecka. Niełatwo się spodziewać, że tak z pozoru archaiczna forma rozrywki może przynieść tyle korzyści. Pamiętajmy jeszcze, że układaniem puzzli można zajmować się nie tylko w domu, ale również i w samochodzie, ogrodzie, pociągu czy nawet na biwaku. Zajęcie to nie wymaga sporej przestrzeni, a jedynie skrawek płaskiej powierzchni.

Jak skleić puzzle, oprawić i powiesić na ścianie?

Co zrobić z już ułożonymi puzzlami? Mamy tak naprawdę dwie możliwości: albo cieszymy oko powstałym obrazem, po czym całość demontujemy i wrzucamy do pudełka, albo przyklejamy nasze dzieło i wieszamy na ścianę. Pierwsze rozwiązanie polecane jest w przypadku prostych zestawów z małą ilością elementów, aczkolwiek to bardziej kwestia gustu. Dodamy tylko, że im większa liczba elementów, tym bardziej oszałamiający robi efekt ułożonego zestawu.

Sklejenie puzzli zaczynamy od mocnego dociśnięcia wszystkich elementów. Zwróćmy również uwagę, czy obraz nie jest przekrzywiony, a jego ściany tworzą układ prostopadłych do siebie ścian. Kolejny krok to wybór podstawy, do której przyklejane będą poszczególne elementy. Nie sprawdzi się tu cienka kartka papieru. Polecamy zastosować np. płytę pilśniową lub gruby karton. Dlaczego? Ponieważ zbyt cienka podstawa może łatwo nasiąknąć klejem i zwyczajnie się rozpaść lub stracić swoją pierwotną formę.

Jakiego kleju użyć do klejenia puzzli? W gruncie rzeczy pozostawiamy tu pełną dowolność, aczkolwiek nie zalecamy stosowania taniego kleju do papieru. Nie będzie to trwałe rozwiązanie, a puzzle mogą z biegiem czasu odpadać. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie klej modelarski lub silikon. W sklepach znaleźć można także specjalistyczne kleje do puzzli, które oprócz efektu ich trwałego sklejenia, dodatkowo je konserwują. Tak przygotowany obraz możemy powiesić na ścianie za pomocą małego gwózdka lub wkręta (w przypadku cięższych układanek).

Historia i ciekawostki dotyczące puzzli

Czy wiesz, że pierwsza forma puzzli pojawiła się już w 1763 roku i służyła jako pomoc edukacyjna? Za stworzenie pierwszej układanki odpowiedzialny jest John Spilsbury z Londynu, który zajmował się naklejaniem drukowanych map na cienkie elementy drewna a następnie rozcinał je wzdłuż granic. To miało pomóc w edukacji i poznawaniu ówczesnego świata.

Co ciekawe taka forma nauki stała się bardzo szybko niezwykle popularna w całej Anglii. Wraz z zastosowaniem pił włośnicowych, możliwe stało się wykonywanie coraz bardziej finezyjnych kształtów puzzli. To sprawiało, że wzrastała ilość ich elementów, a jednocześnie trudność w układaniu. Szacuje się, że w roku 2001 powstały pierwsze puzzle on-line.

Jakie są największe puzzle na świecie?

Na miano światowego rekordu seryjnie produkowanych puzzli, zasługują te produkowane przez firmę Ravensburger, które składają się dokładnie z aż 32 256 elementów! Robi wrażenie, prawda? Ilość elementów to nie wszystko, co może budzić podziw. Puzzle te ważą blisko 17 kg i są gigantyczne! Ich wymiary to 544 x 192 cm.

Największe puzzle na świecie składają się z uwaga! Ponad pół miliona elementów! Dokładnie są to 551 232 puzzle. Nic dziwnego, że zostały wpisane do księgi rekordów Guinnessa. Może pojawić się pytanie, czy w ogóle ktoś zdołał je ułożyć? Okazuje się, że tak! Dokonała tego w 2011 roku grupa wietnamczyków, a dokładnie 1600 studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego.