Zabawy zimowe na śniegu – co robić zimą w domu i ogrodzie?

zabawy na śniegu

Długie, zimowe wieczory wcale nie muszą oznaczać nudnego przesiadywania w domu i szukania sposobu na aktywny wypoczynek po szkole lub w trakcie ferii zimowych. Zimowy pejzaż w ogrodzie czy w parku ma swój niepowtarzalny urok i może być powodem niezapomnianych wspomnień naszego dzieciństwa. Jak zatem wykorzystać zimową porę, aby nasze pociechy mogły nie tylko przyjemnie spędzać czas, ale również zaznały nieco ruchu i aktywności fizycznej? Sprawdź nasze propozycje na zimowe gry i zabawe ruchowe dla najmłodszych!

Pomysły na zimowe gry i zabawy na śniegu

Zanim przejdziemy do naszych propozycji zabaw na śniegu, warto dowiedzieć się, czy w ogóle długotrwałe przebywanie w niskich temperaturach jest dla dziecka bezpieczne. W końcu każdy rodzic ma do tego mniejsze lub większe wątpliwości. Faktem jest, że ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na rozwój i zdrowie dziecka – niezależnie od pory roku. Brak aktywności fizycznej w okresie zimowym będzie skutkować zmniejszeniem siły mięśni, a także spadkiem wydolności układu krążeniowo-oddechowego. Warto zatem zdecydować się na krótkie, ale regularne spacery z dzieckiem – nawet w okresie zimowym. Ciekawostką jest również fakt, że nawet najprostsza aktywność fizyczna na świeżym powietrzu po ok. 30 – 40 minutach spowoduje wydzielanie się endorfiny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Pamiętajmy tylko o tym, aby zadbać o odpowiednią odzież zimową dla naszej pociechy i dobre nawodnienie, ponieważ wbrew pozorom niska temperatura powoduje przyspieszone wydalanie wody z organizmu, a co gorsza uczucie pragnienia jest wtedy zdecydowanie mniejsze niż podczas letnich upałów. Warto zatem co jakiś czas robić przerwy w zimowej zabawie na ciepłą herbatę i pożywny posiłek. A skoro już mowa o zimowych grach i zabawach, to co konkretnie mamy na myśli?

Lepienie bałwana

Bałwan jest nieodłączną częścią zimowego krajobrazu w wielu rejonach świata i niezależnie od obchodzonych tam świątecznych tradycji. Lepienie bałwana to doskonała okazja, aby nie tylko przebywać na świeżym powietrzu, ale również zaznać nieco ćwiczeń fizycznych. Ten, kto kiedykolwiek lepił bałwana doskonale wie, ile potrzeba trudu i zaangażowania, aby finalna postać przybrała zamierzone kształty i rozmiary. Niestety trzeba mieć na uwadze to, że nie każdy śnieg będzie kleił się wystarczająco dobrze, ale móc stworzyć to klasyczne, zimowe dzieło sztuki.

Bitwa na śnieżki

Małe dzieci uwielbiają rzucać się śnieżkami. To jedna z najpopularniejszych zabaw na śniegu, która sprawia niesamowitą frajdę. W dodatku nie trzeba iść do parku aby porzucać się śnieżkami, ponieważ równie atrakcyjna będzie zabawa w przydomowym ogrodzie. Wystarczy tylko dobrze lepiący się śnieg i nawet najprostsze przeszkody i kryjówki, które będą stanowić prowizoryczną formę osłony przed nadlatującymi śnieżkami.

Robienie napisów lub figur na śniegu

Kolejna, bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu na śniegu. Jest o tyle prostsza od wyżej wspomnianych, że rysować można zarówno na suchym, jak i wilgotnym śniegu. Wystarczy chodzić po śniegu, aby ślad butów mógł tworzyć wyjątkowe kształty lub też wykorzystać zwykły patyk czy skorzystać z naturalnym barwników spożywczych. W rysowaniu na śniegu ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia.

Zjeżdżanie na sankach

Sanki bez dwóch zdań kojarzą się wszystkim ze śniegiem i zimą. Zjeżdżanie na sankach przynosi ogrom frajdy, ale pod warunkiem, że odbywa się w bezpiecznych warunkach. Co ciekawe, sanki to nie jedyny sprzęt, na którym można bezpiecznie zjeżdżać po śniegu. Dużą popularnością cieszą się również specjalne hulajnogi śniegowe, które wyposażone są w dwie płozy i rączkę do kierowania. Do innego sprzętu zaliczają się np. ślizgacze, najczęściej w kształcie jabłuszek do ślizgania.

Orzełki na śniegu

Robienie orzełków na śniegu to bardzo prosta i satysfakcjonująca zabawa na śniegu. Wystarczy położyć się i robić tzw. pajacyka, a ruchy nóg i rąk wyrysują na śniegu kształty podobne do ogona i skrzydeł wielkiego orła. Niestety nie zawsze zabawa ta cieszy się aprobatą rodziców z uwagi na ryzyko zabrudzenia kurtki znajdującym się pod śniegiem piaskiem lub błotem. Niemniej jeżeli warstwa śniegu jest dosyć gruba, a dodatkowo mamy pewność, że znajduje się pod nią czysta trawa – zabawa w robienie orzełków na śniegu będzie bardzo przyjemna.

Budowanie igloo lub kryjówki

Lepiący się śnieg stwarza liczne możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Do takich zalicza się budowanie igloo lub tymczasowych kryjówek, które znikną wraz z nadchodzącymi roztopami lub ociepleniem powietrza. Zabawa ta jest dosyć wymagająca i potrzeba nieco siły, aby wydrążyć w śniegowej zaspie sporych rozmiarów tunel czy kryjówkę. Podobnie będzie, jeżeli zapragniemy budować igloo z prowizorycznych cegiełek zbitego śniegu. Z pewnością jest to zabawa dla bardziej wytrwałych, ale też trzeba pamiętać, aby wszystko odbywało się pod czujnym okiem rodzica, ponieważ wbrew pozorom nawet niewielka zaspa śniegu potrafi ważyć całkiem sporo.

Zimowe zabawy w domu – jakie zabawki będą najlepsze?

Co robić zimą w domu, jeżeli nie mamy możliwości opuszczenia domu lub zwyczajnie nie mamy na to chęci? Tutaj z pomocą przychodzą różne zabawki tematyczne, które nie tylko zajmą dziecko na długie godziny, ale również będą rozwijać jego umiejętności i cechy osobowości. Możliwości jest całkiem sporo i trudno wymienić je wszystkie. Do takich zabawek zaliczają się m.in. zestawy do sprzątania dla dzieci, różne instrumenty dla dzieci takie jak skrzypce dla dzieci lub mikrofony dla dzieci, puzzle, gry edukacyjne, zabawki sensoryczne czy urządzenia kuchenne dla dzieci, które przybliżą dziecku tajniki gastronomii. Równie fascynująca może być zabawa w odgrywanie ról. Warto sprawdzić przy okazji nasz archiwalny artykuł przedstawiający sposoby na jesienną nudę.