Zabawki Montessori dla dzieci. Czym się wyróżniają?

Zabawki Montessori

Metoda wychowawcza, którą zainicjowała Maria Montessori staje się coraz bardziej popularna. Nic w tym dziwnego, skoro obejmuje jednoczesny rozwój dziecka w wielu sferach życia. Uczy podstawowych zachowań społecznych i emocjonalnych, wpływa na jego zdolności manualne, zręczność, ogólną kondycję fizyczną i pojmowanie otaczającego go świata. Aby jeszcze lepiej wykorzystać dobrodziejstwo tej metody wychowawczej, zaleca się zakup specjalnych zabawek Montessori, które obecnie sa na wyposażeniu wielu przedszkoli i szkół. Czym wyróżniają się tego typu zabawki i czy warto w nie zainwestować? Wszystkie te kwestie poruszymy w dzisiejszym poradniku dla rodziców.

Na czym polega metoda Montessori?

W małym uproszczeniu, metoda wychowawcza zaprezentowana przez Marię Montessori pozostawia maluszkom sporo możliwości rozwoju i co najważniejsze – dzieci same decydują o konkretnym kierunku działania. Podczas gdy jedne wolą intensywnie ćwiczyć umiejętność zapamiętywania, kojarzenia i logicznego myślenia, tak innym zdecydowanie bardziej przypasują zajęcia typowo ruchowe, takie jak rozwój ogólnej kondycji i sprawności. Dzięki metodzie Montessori dziecko nie tylko rozwija wybrane przez siebie umiejętności, ale również czerpie z tego ogromną radość.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz we wcześniej opublikowanym artykule na naszym blogu: Metoda Montessori – na czym polega?

Czym wyróżniają się zabawki Montessori?

Wśród wielu rodziców może pojawiać się pytanie, czy zabawki Montessori różnią się jakoś szczególnie od klasycznych zabawek spotykanych na co dzień. W gruncie rzeczy zabawki tego typu same w sobie nie wyróżniają się praktycznie niczym. Będą to dla przykładu drewniane klocki. To, co jednak cechuje zabawki Montessori to ich wielka funkcjonalność. Pozwalają dziecku rozwijać wiele umiejętności w tym samym czasie. Porównując je do gier wideo, będą to zabawki “z otwartym światem”, w którym gracz ma wiele możliwości rozwoju i to sam wybiera ścieżkę postępowania.

Zabawki Montessori dla dzieci – nasze propozycje

Szukając odpowiednich zabawek Montessori warto sprawdzić nasze propozycje. Dzieci w wieku powyżej 3 lat z pewnością docenią możliwości, które otwierają przed nimi klocki na kółkach Lego Classic. Pozwalają one budować setki różnych kompozycji pojazdów, co szczególnie przekłada się na rozwój wyobraźni, zdolności motorycznych i dokładności w działaniu dziecka. Klocki te stwarzają również idealną okazję do zabaw z rówieśnikami lub rodzicami.

Na długie godziny zabawy mogą z kolei pozwolić klocki konstrukcyjne motocykl policyjny od Classic World. Elementy wchodzące w skład zestawu umożliwiają zbudowanie kilku wariantów pojazdu. W dodatku wszystkie klocki wykonane są z drewna i pozostają bezpieczne dla dziecka oraz środowiska. Całkowitą nowością i oryginalną zabawką dla pociechy może być zestaw startowy Gravitrax. Niesamowita frajda dla dzieci zafascynowanych inżynierią oraz fizyką. Zestaw ten pozwala na konstruowanie wymyślnych torów, po których poruszać będą się małe kulki. Zabawka ta wpływa na rozwój zmysłu przestrzennego dziecka, wyobraźnię a także zdolność przewidywania.