Oryginalny prezent dla dziecka w każdym wieku

Dzieci kochają prezenty, tym bardziej, gdy są wyjątkowe i oryginalne! Niestety wybór odpowiedniej zabawki czy też gadżetu dla chłopca lub dziewczynki stanowi nie lada wyzwanie dla większości rodziców. Każde dziecko ma swój niepowtarzalny charakter, umiejętności i zachcianki. Czym właściwie kierować się podczas wyboru zabawki dla dziecka w każdym wieku? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Wybór oryginalnej zabawki dla dziecka – czym się kierować?

Stając przed wyborem oryginalnej zabawki dla dziecka, trzeba mieć na uwadze kilka aspektów. W pierwszej kolejności nie liczy się kolor, wytrzymałość, wielkość czy też nawet cena zabawki, ale jej bezpieczeństwo dla przyszłego właściciela. Na rynku znaleźć można produkty dobrej i kiepskiej jakości, a wysoka cena niekoniecznie będzie wyznacznikiem bezpiecznej dla dziecka zabawki.

Bezpieczna zabawka nie powinna stanowić zagrożenia dla maluszka – nawet pod nieobecność opiekunów. Na samą kwestię bezpieczeństwa wpływa kilka aspektów, takich jak ilość oraz wielkość elementów, ruchome części zabawki czy też materiał, z którego jest wykonana.

Na względy bezpieczeństwa powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeżeli kupujemy upominek dla dziecka znajomych czy też najbliższej rodziny. Nie znamy tak dobrze jego zachowań i przyzwyczajeń. Może okazać się, że maluszek lubi często gryźć lub brać zabawki do buzi, zakopywać w piasku, rzucać albo rozkładać na mniejsze elementy. Weźmy pod uwagę wszystkie okoliczności i wybierzemy oryginalną zabawkę, która okaże się bezpieczna dla dziecka pod każdym względem.

Jakie są cechy oryginalnej zabawki?

Przede wszystkim zabawki tego rodzaju powinny być odpowiednio obrandowane, czyli zawierać logo producenta. Jak rozpoznać oryginalną zabawkę, która została wyprodukowana na odpowiedniej licencji, od taniej i marnie wykonanej podróbki? Z takim problemem zmagają się kupujący, którzy zdecydowali się na wybór przypadkowego sklepu z zabawkami. Jeżeli naszym celem jest zakup oryginalnej zabawki dla chłopczyka lub dziewczynki, postawmy na sprawdzone i zaufane sklepy (stacjonarne czy też online).

Zabawki dostosowane do wieku dziecka – nasze propozycje

Dla dziewczynki i chłopca w wieku 6-9 lat

Dzieci w tym wieku coraz częściej potrafią skupić się na wykonywanej pracy. To sprawia, że potrzebują bardziej rozbudowanych zabawek, które mogą skupić ich uwagę na dłuższy czas. Trzeba mieć również na uwadze, że okres ten to również pierwszy dzień szkoły i okazja do poznania nowych rówieśników.

Czy warto kupować dzieciom w wieku od 6 do 9 lat oryginalne zabawki? Oczywiście, że tak! Co możemy zaproponować? Polecamy chociażby zabawki interaktywne, gry familijne oraz jeździki i pojazdy zdalnie sterowane.

Dla dziewczynki i chłopca w wieku 9-12 lat

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy w wieku od 9 do 12 lat, przeżywają dosyć emocjonujący i rozwojowy etap w życiu. Dostrzegają jeszcze więcej korzyści wykonywanych przez swoich rodziców prac w domu i w ogrodzie. Nic więc dziwnego, że będą chcieli jeszcze chętniej nabyć nowe doświadczenie i nabrać zdolności manualnych. Dzieci w tym wieku stawiają również na pełną samodzielność.

Jakie zatem oryginalne zabawki dla dzieci w tym wieku możemy polecić? Przede wszystkim markowe jeździki oraz wszelkiego rodzaju zabawki edukacyjne. Dziewczynki ucieszą się z pewnością na widok zestawów kreatywnych z brokatem do wykonywania makijażu oraz gier planszowych. Dostępne są również specjalne zestawy klocków, dopasowanych do zainteresowań dziewczynek.

Chłopcy natomiast docenią zabawki pozwalające na konstruowanie prostych maszyn lub robotów. Oryginalnym prezentem mogą być również jeździki. Nie można również zapomnieć o puzzlach! Dzieci w tym wieku są ostrożne i nie ma obaw o przypadkowe połknięcie któregoś z elementów. Polecamy także markowe zestawy młodego majsterkowicza, które składają się z dobrze wykonanych modeli podstawowych elektronarzędzi czy ubioru BHP.

Dla dzieci w wieku powyżej 12 lat

Zabawki dla maluchów w tym wieku mogą być o wiele bardziej szczegółowe i jeszcze barwniej odzwierciedlać realne modele urządzeń. Wiek 12 lat to już niewielki krok od dorosłości. Nic dziwnego, że dzieci w tym wieku będą chcieli pomagać rodzicom w jeszcze większym zakresie. Wzrośnie w nich również potrzeba dokładniejszego poznawania otaczających ich przedmiotów i narzędzi – w tym potencjalnie niebezpiecznych dla ich zdrowia. Dlatego też warto zdecydować się na zakup zabawek, które bardzo dobrze przypominają swoim wyglądem prawdziwe przedmioty codziennego użytku.

Ważne jest również to, aby zabawka dopasowana była do zainteresowań dziecka. Pamiętajmy, że sprawność manualna dzieci w tym wieku jest wręcz niebywała, a zatem rozwój ich pasji będzie szczególnie istotny. Jaki prezent dla dziecka w wieku powyżej 12 lat będzie odpowiedni? Najlepiej, gdy niesie za sobą silne wartości edukacyjne. Warto zainwestować w zabawki pobudzające pamięć i koordynację ruchową. Bardzo dobre będą chociażby puzzle, piłki oraz gry planszowe familijne np. typu monopoly.