Mycie i dezynfekcja zabawek w domu. Jak się za to zabrać?

dezynfekcja zabawek

Rodzice czy też opiekunowie dziecka powinni przykładać dużą uwagę do mycia i dezynfekcji jego zabawek. Takie systematyczne działanie pozwala zapobiegać wielu przykrym dolegliwościom, które mogą przytrafić się maluszkowi. Niestety nie zawsze pamiętamy o właściwej pielęgnacji zabawek, a co ważniejsze – nie wiemy nawet jak się za takie coś zabrać. W końcu zabawki mogą być wykonane z różnych materiałów, które lepiej lub gorzej znoszą mycie w ciepłej wodzie lub spryskanie preparatem dezynfekcyjnym. W dzisiejszym poradniku dokładnie opiszemy proces mycia oraz dezynfekcji zabawek w warunkach domowych i przedstawimy podstawowe środki myjące, które znajdują się niemal w każdym domu.

Dlaczego warto myć zabawki?

Na wstępie jednak sprawdźmy, co tak w zasadzie przemawia za regularnym myciem zabawek naszego dziecka. W zasadzie o tym, co znajduje się na podłodze czy w dywanie nie trzeba przeprowadzać długiego wywodu. Wystarczy tylko podsumować, że znajdziemy tam miliony mniej lub bardziej szkodliwych mikroorganizmów oraz alergenów, które z pewnością nie pozostają neutralne dla organizmu maluszka. Tym bardziej, jeżeli są to miejsca, po których poruszamy się w butach (np. przedpokój lub korytarz).

Jak wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Arizonie, na 96% badanych podeszw butów, wykryto bakterię Escherichia coli. Co gorsza na butach wnosimy do domu ponad 400 tysięcy odmian różnego rodzaju drobnoustrojów. Nie wspominając o zalegającym tam kurzu i resztkach pożywienia. Najczęściej organizm dziecka dobrze radzi sobie z zarazkami, które znajdują się na jego skórze czy w jamie ustnej. Niestety spora część z nich może wywoływać bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak bóle brzucha, biegunka czy wymioty. Jako rodzice również miejmy to na uwadze, patrząc pod kątem własnego bezpieczeństwa.

Co jednak ma podłoga w domu do zabawek małego dziecka? Tego chyba nie musimy wyjaśniać i dodamy tylko, że każdy maluszek co chwile dotyka swojej twarzy, okolic ust, oczu a także zwyczajnie wkłada zabawki do buzi. Z tego powodu powinniśmy nie tylko dbać o właściwą czystość i higienę podłóg w naszym domu, ale również regularnie myć i dezynfekować zabawki naszej pociechy. Pozostaje jednak pytanie, jak to robić? Już przechodzimy do meritum sprawy.

Różnice pomiędzy myciem i dezynfekcją

Podobnie jak w wielu życiowych kwestiach, również i w dziedzinie pielęgnacji zabawek można powiedzieć, że nie ma rozwiązań uniwersalnych. Trzeba sobie odpowiedzieć na jedno, zasadnicze pytanie: czym różni się zwykłe mycie od dezynfekcji? W praktyce ciężko znaleźć jakąś sensowną korelację pomiędzy tymi terminami. Dana powierzchnia może tylko wydawać się brudna, ale jednocześnie być solidnie zdezynfekowana albo wręcz przeciwnie – wyglądać na krystalicznie czystą, ale jednocześnie będąc usłaną tysiącami różnych drobnoustrojów. Tym samym najlepszym rozwiązaniem będzie rozgraniczenie mycia oraz dezynfekcji.

Poprzez mycie zabawki należy rozumieć przede wszystkim usunięcie z jej powierzchni widocznych plam, zabrudzeń oraz wszelkich drobinek kurzu i stałych zanieczyszczeń – np. piasku lub włosów. Dezynfekcja (inaczej odkażanie) dotyczy z kolei sfery bezpośrednio mikrobiologicznej. Dzięki zabiegowi dezynfekcji pozbywamy się wszelkich form wegetatywnych mikroorganizmów oraz w dużej mierze również ich przetrwalników. Od skuteczności przeprowadzonej dezynfekcji zależy m.in. rodzaj znajdujących się na powierzchni drobnoustrojów, rodzaj zastosowanego środka dezynfekującego oraz aktualnie panujących warunków środowiskowych (temperatury, wilgotności, pH).

Dlatego też jeżeli chcemy zadbać nie tylko o wizualną, ale również i mikroskopijną czystość zabawek w naszym domu, musimy skutecznie przeprowadzić na nich kolejno zabieg mycia oraz dezynfekcji.

Zabawki drewniane i plastikowe

To jedne z najpopularniejszych rodzajów zabawek w naszych domach. Są nie tylko proste w budowie, ale również względnie proste w myciu i dezynfekcji. Mycie takich zabawek polega przede wszystkim na ich przetarciu wilgotną ściereczką z detergentem i ciepłą wodą lub nawilżonymi chusteczkami. Warto przy tym pamiętać, aby materiał ten nie pozostawiał na zabawce małych włókien, co jest dosyć powszechne. Doskonałym środkiem myjącym jest szare mydło. Wystarczy nim wyszorować powierzchnię zabawki, a następnie dokładnie opłukać. Co ciekawe szare mydło wykazuje również działanie antybakteryjne.

Jeżeli zabawka została już należycie umyta, to możemy przejść do dezynfekcji, aby pozbyć się z jej powierzchni tego, czego zwyczajnie nie widać – szkodliwych zarazków, bakterii, grzybów i wirusów. Jak zdezynfekować zabawkę? Przede wszystkim stosujemy jak najmniej środków na bazie chemii, zawierających sporą zawartość chloru. Mamy dobrą wiadomość, ponieważ nieszkodliwy i w pełni naturalny środek dezynfekujący możemy wykonać sami – w dodatku niewielkim kosztem!

Domowy płyn do dezynfekcji

Wystarczy przygotować 200 ml octu, 200 ml alkoholu, 100 ml wody oraz łyżkę stołową zwykłego mydła w płynie. Wszystkie składniki razem mieszamy i uzyskujemy tym samym skuteczny środek dezynfekujący, który sprawdzi się nie tylko przy pielęgnacji zabawek, ale również innych przedmiotów lub powierzchni w naszym domu. Silne działanie odkażające ma również połączenie octu z sodą oczyszczoną. Niemniej jednak tak przygotowane domowe środki odkażające, nadal wykazują mniejszą skuteczność w działaniu niż komercyjne środki dezynfekujące.

Skoro wiemy już czym zdezynfekować zabawki, to warto dowiedzieć się, jak to wykonać. W zasadzie nie jest to nic skomplikowanego. Wystarczy z umiarem spryskać powierzchnię zabawki i pozostawić na ok. 1 minutę. Następnie dokładnie wytrzeć ją do sucha. Możemy również wcześniej opłukać ją w czystej wodzie, aby pozbyć się ewentualnego zapachu octu lub mydła. W końcu nie chcemy, aby dziecko przestało się bawić wyłącznie z uwagi na zapach zabawki, który dla niektórych maluszków może okazać się odpychający.

Zabawki pluszowe lub z materiału

Jak skutecznie wyczyścić zabawki wykonane z materiału? Pluszaki zdecydowanie trudniej wytrzeć ściereczką czy też chusteczką. Dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie ich wypranie w specjalnym proszku. Na rynku bez problemu znajdziemy specjalistyczne środki piorące, które jednocześnie myją i dezynfekują. Pamiętaj! Przed wrzuceniem pluszowej zabawki do pralki dobrze sprawdź jej ulotkę – o ile taka się znajduje. Niekiedy z wielu powodów producenci pluszaków nie zalecają prania zabawek. Nie zawsze jest to łatwo psujący się pod wpływem materiał, ale również ryzyko odpadania drobnych elementów, np. ozdób czy guzików.

Zabawki elektroniczne

W przypadku różnego rodzaju zabawek z podzespołami elektronicznymi, musimy zachować umiar i sporą ilość zdrowego rozsądku. Przede wszystkim zwykła woda czy ocet po przedostaniu do elementów elektronicznych, prędzej czy później doprowadzi do ich uszkodzenia – nie chodzi wyłącznie o zakłócenia w przepływie prądu elektrycznego, ale również przyspieszoną korozję metalowych podzespołów. Jak zatem myć i dezynfekować zabawki elektroniczne? Najlepszym wyborem będzie zastosowaniem wilgotnych ściereczek z naniesionym preparatem myjąco-dezynfekującym. Przy czym pamiętajmy, aby w przypadku stosowania domowych metod, nie doprowadzić do zawilgocenia wnętrza zabawek. Miejmy na uwadze jeszcze to, aby ściereczka była jedynie wilgotna – nie może ociekać wodą!

Jak często dezynfekować zabawki?

Kolejne, ważne pytanie, które jednak pozostawiamy w pewnym sensie otwarte. Jednoznaczną odpowiedzią byłoby: tak często, aby maluszek podczas nie stykał się z brudem i zarazkami. Dobrze jednak wiemy, że zarówno wyeliminowanie doszczętnie wszystkich mikrobów z powierzchni zabawki, jak i utrzymywanie jej w stanie ciągłej sterylności jest w zasadzie niemożliwe. Jednocześnie nie warto popadać w skrajność. Pozbawionym sensu wydaje się przecieranie zabawki co każde 5 minut zabawy z dzieckiem lub z drugiej strony nie podejmowanie się mycia zabawek w ogóle.

Zachowajmy umiar i dostosujemy częstotliwość pielęgnacji zabawek do takich czynników jak:

  • ilości bawiących się nimi dzieci,
  • aktualnych chorób maluszka,
  • nadwrażliwość dziecka na jakiekolwiek środki myjące,
  • skłonność dziecka do alergii,
  • częstotliwość mycia i dezynfekcji podłóg w domu.

Patrząc na to ogólnikowo zaleca się, aby zabawki myć oraz dezynfekować przynajmniej raz w tygodniu. Oczywiście wykonujemy to również, jeżeli zauważymy jakiekolwiek większe zabrudzenia na zabawce. Dobrą praktyką jest także wydzielenie miejsca na zabawę dla dziecka na możliwie płaskiej nawierzchni, np. panelach podłogowych. Powierzchnie te zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości niż koc czy dywan.

Zachęcamy również do przeczytania osobnego artykułu, który mówi o tym, jak utrzymać porządek w pokoju dziecka.