Dzieci w kuchni – poznaj najlepsze zabawy kuchenne

Zabawy w kuchni

Czy zabawa w kuchni może być jednocześnie bezpieczna i w pełni satysfakcjonująca dla dzieci? Okazuje się, że dzięki specjalnym zabawkom, kuchnia przeobraża się w istne laboratorium kulinarne dla najmłodszych kucharzy! Mali adepci sztuki kulinarnej mogą od tej pory nie tylko przyglądać się pracy swoich rodziców, ale również ją naśladować. Co ciekawe, niekiedy nie trzeba do tego wymyślnych akcesoriów i drogich gadżetów. Domowa kuchnia stwarza ogromne możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu, a jednocześnie dostarcza niemałą porcję pożytecznej w przyszłości wiedzy kulinarnej.

Czy kuchnia to niebezpieczne miejsce dla dziecka?

Niewłaściwie zorganizowana kuchnia z pewnością nie będzie miejscem przyjaznym dla małych dzieci. Znajdują się tam różnego rodzaju urządzenia elektryczne, noże, rozgrzany piekarnik czy kuchenka gazowa. Nic dziwnego, że rodzice bacznie przyglądają się dziecku, które aktualnie przebywa z nimi razem w domowej kuchni. Bezpieczeństwo odgrywa tu znaczącą rolę, ale z drugiej strony przezorność ta nie powinna hamować zapędów kulinarnych maluszka.

W końcu powinniśmy się cieszyć, że dziecko obudziło w sobie zamiłowanie do gastronomii i pragnie większośc rzeczy wykonywać samodzielnie (co nie oznacza, że powinniśmy mu na to pozwolić). Z pomocą rodziców, dziadków czy wujków, zwykłe przesiadywanie w kuchni może zamienić się w istną, kulinarną przygodę. To stwarza również doskonałą okazję, aby dziecko nabierało wprawy w przygotowywaniu posiłków i mogło usamodzielniać się w coraz szerszym zakresie. Wszystko jednak powinno przebiegać pod czujnym okiem osoby dorosłej. Jak zatem sprawić, aby dziecko nie nudziło się w kuchennym świecie i jednocześnie czuło się w nim bardzo bezpiecznie?

Zabawki kuchenne – co znajdziemy na rynku?

Innowacyjne technologie wytwarzania zabawek sprawiają, że produkty przeznaczone dla dzieci słyną z coraz większej funkcjonalności. Są o wiele bardziej atrakcyjne i niosą za sobą większy ładunek edukacyjny. Nie inaczej jest w przypadku zabawek kuchennych, które pozwalają w przyjemny sposób wkroczyć maluszkom w świat gastronomii. Nie ma również obaw o bezpieczeństwo dzieci, ponieważ oryginalne zabawki takich producentów jak Klein czy Smoby, wykonane są w bardzo przemyślany sposób. Tym samym zabawa przy pomocy tych produktów przebiega w sposób zarówno angażujący, jak i bezpieczny dla maluszka.

Obecnie na rynku zabawek oraz na naszej platformie sprzedażowej Namileo, znaleźć można oryginalne zabawki dla kucharza. Wśród nich znajdują się zabawkowe miksery, czajniki bezprzewodowe, kuchenki mikrofalowe, mini-kuchnie, zestawy narzędzi kuchennych, zabawkowe naczynia, sztućce oraz akcesoria. Jednym słowem niemal wszystkie rodzaje sprzętu AGD doczekały się swoich zabawkowych imitacji, które w dodatku świetnie odwzorowują modele prawdziwych urządzeń.

Dzieci w kuchni – najlepsze zabawy kuchenne

Odpowiednio zorganizowana i zabezpieczona kuchnia, może stanowić dla dzieci istną bazę wypadową, otwierającą dostęp do zupełnie nowych i mocno angażujących zabaw. Co ważne, jeżeli wszystko dobrze przygotujemy i będziemy mieli na oku poczynania naszych maluszków, możemy być spokojni o ich bezpieczeństwo. A czy istnieją w ogóle bardziej sprecyzowane formy zabaw kuchennych? Mamy dobrą wiadomość: jest ich całe mnóstwo! Od czego zaczniemy?

W pierwszej kolejności polecamy najpopularniejszą zabawę z mąką. Jest to tani i łatwo dostępny produkt o wielu zastosowaniach. Można zrobić z niej całkiem sporo, m.in.: mieszać z wodą, przesypywać, obtaczać czy odciskać w niej różne obiekty. Można również rozsypać nieco mąki na desce lub innej płaskiej powierzchni i wykorzystać ją do rysowania palcami.

Inną ciekawą zabawą w kuchni może być malowanie za pomocą soku z buraka. Ta twórcza zabawa z pewnością wyniesie kreatywność małych dzieci ponad wszelki poziom. Co ciekawe z powodzeniem można połączyć zarówno sok z buraka, jak i wcześniej omawianą mąkę. Jej barwienie jasnoczerwonym kolorem może być niesamowitą frajdą dla maluszków. Jeżeli jednak nie chcemy dodatkowego bałaganu, możemy dać do dyspozycji dziecka zwykła drewnianą deskę do krojenia, po której dziecko może malować i tworzyć swoje ulubione wzorki za pomocą soku z buraka.

Czy wiesz, że mleko może stanowić całkiem niezłą powierzchnię do malowania? Jeżeli nie, to koniecznie wypróbuj tę formę spędzania wolnego czasu ze swoimi pociechami! Wystarczy nalać do miseczki lub głębokiego talerza nieco mleka i przygotować zestaw wodnistych farb. Te pobieramy za pomocą kroplomierza i dodajemy stopniowo do mleka. W przeciwieństwie do malowania na kartce, kolory nie zasychają i tworzą zjawiskowe dzieła sztuki.