Ciekawe zabawy sylwestrowe w domu dla dzieci i młodzieży

Zabawy sylwestrowe

Wieczór sylwestrowy to z pewnością jedno z ciekawszych wydarzeń w ciągu całego roku. Nic dziwnego, że zarówno dzieci, jak i młodzież szukają różnych sposobów na aktywne spędzenie sylwestra. Już od wielu lat większość z nas decyduje się na organizację różnych zabaw sylwestrowych we własnym domu. Jest to szczególna frajda dla dzieci, które czekają na coś oryginalnego. Jakie są ciekawe zabawy sylwestrowe, które zainteresują dziecko w niemal każdym wieku? Sprawdźmy to!

Ciekawe zabawy sylwestrowe dla dzieci

Zabawy z prześcieradłem i piłeczkami – połączenie obu tych przedmiotów sprawi, że ilość zabaw sylwestrowych jest niemal nieograniczona! Z pewnością można nimi zająć dzieci na długie godziny. Jedną z bardziej widowiskowych zabaw jest tzw. karuzela z prześcieradła. Dzieci stają w kółku i chwytają materiał za rogi. Następnie przekazują sobie narożniki prześcieradła w jedną stronę, tworząc przy tym efekt niemal prawdziwej karuzeli. Dodatkowo jedno z dzieci może wejść do środka i obserwować ten zadziwiający efekt z nieco innej perspektywy.

Inną zabawą jest zbijanie piłeczek, które znajdują się na prześcieradle. Każde z dzieci wybiera piłeczkę z ulubionym kolorem, a następnie kładzie ją na kocu czy prześcieradle. Dzieci chwytają za końce materiału, a ich zadaniem jest takie operowanie prześcieradłem, aby strącić z niego piłeczki pozostałych graczy (uważając przy tym, aby własna piłeczka nie wypadła).

Zabawy ruchowe z balonami – balony to niezbędne akcesoria, którymi warto udekorować dom lub mieszkanie na sylwestrowy wieczór. Można je później wykorzystać do zabaw ruchowych i doskonałej zabawy z dziećmi. W jaki sposób? Jest ich całe mnóstwo! Pierwsza z nich to odbijanie balonów w rytm muzyki. Każde z dzieci otrzymuje swój balon, po czym odbija go w rytm puszczanej w tle muzyki. Zabawę przegrywa ta osoba, której balon jako pierwszy spadnie na podłogę.

Jeszcze ciekawszą formą rozrywki będzie taniec z balonem w parach. Dzieci dobierają się w pary i podczas tańca starają się utrzymać balon, który wkładają między siebie. Osoba prowadząca np. jeden z rodziców, co jakiś czas wydaje komendy co do stylu tańca, np. taniec na jednej nodze. Para dzieci, która jako pierwsza upuści balon na podłogę – przegrywa.

Gorące krzesła – idealna zabawa sylwestrowa – nie tylko dla dzieci! Zasady tej gry są bardzo proste. Na środku pokoju stawia się poduszki lub krzesła, ale o jedną sztukę mniej niż liczba uczestników biorących udział w zabawie. Uruchamiana jest muzyka, która po jakimś czasie jest wyłączana. Wtedy dzieci muszą jak najszybciej usiąść na dowolnym krzesełku, a ten kto nie znajdzie miejsca dla siebie – przegrywa.

Kolory i piłeczki – do gry potrzebna jest tylko jedna piłeczka. Dzieci ustawiają się w kółku i rzucają do siebie piłeczką wymieniając jednocześnie kolory. Jeżeli uczestnik w momencie rzucenia piłką wymieni kolor “czarny”, to osoba chwytająca nie może złapać piłki. Przegrywa, jeżeli mimo wszystko złapie piłeczkę.

Poszukiwacz słodkości – jedno z dzieci chowa w pokoju cukierki, a zadaniem dzieci będzie ich odnalezienie. Osoba, która znajdzie ich najwięcej wygrywa zabawę i to ona w kolejnej rundzie zajmuje się chowaniem słodkości.

Głuchy telefon – reguł tej zabawy nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać. Dzieci siadają w rzędzie blisko siebie. Osoba na jednym końcu, szepcze zmyślone słowo lub zdanie do ucha drugiej, a ta przekazuje informację kolejnej. W momencie, gdy hasło zostanie wyszeptane osobie na końcu kolejki, ta wstaje i głośno je wypowiada. Jeżeli zgadza się z tym wymyślonym – wygrywa i siada na początku rzędu, wymyślając nowe hasło.

Dopasuj wyraz – to równie ekscytująca i pobudzająca wyobraźnię gra słowna. Polega na tym, że jedno z dzieci wypowiada jakieś słowo, a drugie musi wymyślić kolejne słowo, ale pod jednym warunkiem. Wyraz ten musi zaczynać się na taką samą literę, która znajdowała się na końcu poprzedniego wyrazu. Przykładowo: dom > miska > antek > kredki > igła.

Zabawki na sylwestra – co polecamy?

Noc sylwestrowa to z pewnością czas idealny do udziału w przeróżnych zabawach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko mogło samodzielnie realizować swoje pasje i spędzić ten wyjątkowy czas w towarzystwie swoich ulubionych zabawek. A skoro już o tym mowa, to czy istnieją zabawki idealne na sylwestrowy wieczór? Oczywiście, że tak!

Świetnym pomysłem okażą się wszelkie gry planszowe, które są źródłem świetnej rozrywki zarówno dla dzieci, jak i starszych domowników. Ciekawym rozwiązaniem są także zabawki rozwijające pasje dzieci, takie jak granie na instrumencie, śpiew czy malowanie.

W szczególności polecamy nowość w naszym asortymencie: Classic World drewniany fortepian (pianino) dla dzieci. Ten idealnie odwzorowany na rzeczywistym produkcie instrument, bardzo szybko nauczy dziecko rozróżniania dźwięków o różnej tonacji, rozwinie zmysł słuchu i podniesie wrażliwość na muzykę. Pianino jest bezpieczne dla dzieci już od pierwszego roku życia.

Jak wystroić dom na sylwestra?

Na koniec warto wspomnieć o wystroju domu na noc sylwestrową. Kolorowe i świecące dekoracje z pewnością stworzą niesamowitą atmosferę. Dzieci zainteresują się balonami oraz świątecznymi lampkami. Warto również przygotować dla najmłodszych specjalne maski i przebrania w postacie z bajek.

Czego jeszcze nie może zabraknąć w tak wyjątkowy wieczór? Oczywiście jedzenia, które powinno być smaczne, ciekawe i kolorowe! Mogą to być ciasteczka, cukierki, lody czy inne smakołyki, najlepiej podane na kolorowych talerzykach. Aby nawet najmłodsi uczestnicy sylwestrowej nocy mogli wznieść północny toast, można przygotować na tę okazję bezalkoholowego szampana.