Nauka samodzielnego jedzenia — jakie zabawki wybrać?

Nauka samodzielnego jedzenia

Samodzielne jedzenie to jedna z tych umiejętności, którą nabywamy już we wczesnym dzieciństwie. Niektórym maluchom przychodzi ona szybko i bez większych problemów, inne potrzebują sporo czasu i dodatkowej pomocy, by ją w pełni opanować. W obu jednak przypadkach proces nauczania wygląda podobnie, a  wsparcie ze strony rodzica okazuje się potrzebne przede wszystkim jako dodatkowa zachęta i motywacja do osiągnięcia samodzielności.

Samodzielne jedzenie – o czym warto pamiętać?

Nauka samodzielnego jedzenia rozpoczyna się już w momencie, gdy dziecko próbuje, zazwyczaj przy pomocy rąk, wkładać jedzenie do buzi. Takie próby jedzenia oznaczają, że dziecko synchronizuje swoje ruchy z tym, co widzi, ćwicząc tym samym koordynację wzrokowo-ruchową. Jak nietrudno się domyślić, proces ten wiąże się z ogromnym bałaganem, ale nie da się go pominąć, dlatego wyposaż się w duże pokłady cierpliwości, nie krytykuj i nie narzekaj – potraktuj to jako kolejny, nieunikniony etap życia dziecka.

Procesu nauki malucha samodzielnego jedzenia nie da się pominąć, ale można go przyspieszyć – koordynację wzrokowo-ruchową można skutecznie rozwijać także przy użyciu zabawek edukacyjnych. Szczególnie przydatne mogą się okazać zabawki sensoryczne, z których korzystać mogą również niemowlęta.

Nauka jedzenia krok po kroku

Jeśli chcesz skutecznie pomóc maluszkowi w nauce jedzenia, warto trzymać się kilku najważniejszych zasad.

  1. Pozwól dziecku jeść rączkami – oprócz ćwiczenia koordynacji ręka-oko, jedzenie przy pomocy rąk to dla maluszka także wspaniałe, nowe doznanie.
  2. Nie zabraniaj zabawy sztućcami – nauka samodzielnego jedzenia odbywa się w najbardziej naturalny dla dziecka sposób – poprzez zabawę.
  3. Zachęcaj – podsuwanie kolorowych łyżeczek dla dzieci, kolorowe posiłki, a przede wszystkim pochwały, to wspaniałe motywacje do dalszej nauki.
  4. Nie trać cierpliwości – niektóre dzieci załapią niemal od razu, inne będą potrzebować więcej czasu, ale w każdym przypadku potrzeba wielu prób, by dziecko było w stanie jeść samodzielnie.
  5. Nie śpiesz się – nie popędzaj dziecka i znajdź czas na wspólny posiłek tak, aby maluch mógł uczyć się również przez obserwację
  6. Zaakceptuj bałagan – jedzenie podczas nauki niejednokrotnie wyląduje na ubranku, podłodze, czy nawet drugim końcu kuchni.

Zestaw do nauki jedzenia dla dwulatka

Standardowe sztućce i naczynia nie nadają się do nauki jedzenia  – są zazwyczaj zbyt ciężkie, za duże i bardzo twarde, co utrudnia zarówno dziecku, jak i rodzicom cały proces, a jednocześnie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. W celu uproszczenia dziecięcych posiłków powstały specjalne akcesoria do nauki jedzenia, które skutecznie ułatwią Tobie i Twojemu maluszkowi codzienne życie. Szczególnie przydatny okazuje się komplet naczyń silikonowych First Foods Set EZPZ dla dzieci – całkowicie bezpieczny, dostosowany do dziecięcych możliwości zestaw naczyń marki EZPZ, w którym znajdziesz miseczkę i kubeczek z silikonowymi przyssawkami oraz dwie łyżeczki, idealne dla każdego dwulatka.

Polecane naczynia i sztućce dla dzieci

Trudno wyobrazić sobie naukę jedzenia bez podstawowych akcesoriów, dlatego w sklepie Namileo znajdziesz szeroki wybór naczyń i sztućców dla dzieci renomowanych marek EZPZ oraz Doidy, które słyną ze swoich produktów przeznaczonych dla najmłodszych pociech.

Szczególnie polecamy łatwy do umycia kubek Doidy Cup, który sprawdzi się świetnie do pierwszych prób picia z odsłoniętego naczynia i z powodzeniem zastąpi tak zwany kubek niekapek, będący częstą przyczyną problemów z prawidłowym mówieniem. Koniecznie sprawdź także trójdzielny talerz silikonowy z podkładką 2 w 1 Mini Mat EZPZ dla dzieci wyposażony w specjalne przyssawki, pozwalające na samodzielne próby jedzenia bez obawy, o zrzucenie posiłku na podłogę.