Kieszonkowe dla dziecka – ile powinno wynosić? Poradnik

Kieszonkowe dla dziecka – ile powinno wynosić? Poradnik

Pieniądze z biegiem czasu zaczynają nabierać dla dziecka coraz to większego znaczenia. Starsze dziecko zdaje sobie sprawę z wartości każdej groszówki, a także zaczyna z dnia na dzień lepiej planować i dysponować swoim portfelem. Dlaczego jednak dawanie dziecku kieszonkowego może mieć również negatywne skutki? Okazuje się, że wszystko ma swoje dobre i złe strony, które postaramy się szczegółowo wyjaśnić w dzisiejszym artykule. Dowiedz się, czym jest kieszonkowe, ile powinno wynosić, jak często je wręczać i kiedy ograniczać.

Czym jest kieszonkowe?

Kieszonkowe to inna nazwa stałej pensji, wypłacanej dziecku w regularnych odstępach czasowych, najczęściej raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Kwoty kieszonkowego nie są duże i wynoszą najczęściej nie więcej niż kilkadziesiąt złotych. Celem wypłacania kieszonkowego jest najczęściej realizacja bieżących marzeń dziecka, związanych z zakupem ulubionych przedmiotów (np. gier lub słodyczy). Wypłata kieszonkowego uczy jednocześnie planowania, oszczędzania i zarządzania zasobami finansowymi.

Gdzie przechowywać kieszonkowe?

Najczęściej miejscem przechowywania kieszonkowego jest specjalna skarbonka, np. w formie ceramicznej świnki z otworem na monety. Starsze dzieci z chęcią wykorzystują do tego własny portfel lub specjalną przegródkę w szufladzie. Sposobów na przechowywanie oszczędności jest całkiem sporo. Równie dobrze pieniądze mogą być osobno przechowywane przez rodziców i w razie gdy zajdzie taka potrzeba, wypłacane maluszkowi w żądanej kwocie. W internecie można natknąć się na mnóstwo różnych skarbonek i systemów przechowywania pieniędzy, które docenią szczególnie małe dzieci.

Ile powinno wynosić kieszonkowe?

Wysokość kieszonkowa uzależniona jest od wielu czynników. W tym od wieku dziecka, częstotliwości wypłat, umiejętności zarządzania finansami przez maluszka czy jego miejsca zamieszkania. Najczęściej kwota kieszonkowego nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Jest jednak na tyle wysoka, że dziecko może pozwolić sobie na zakup dodatkowego jedzenia lub picia do szkoły, czy też ulubionego smakołyku. Oczywiście dzieci mogą również składać otrzymane kieszonkowe, tak aby po kilku miesiącach móc pozwolić sobie na zakup czegoś droższego, np. większej zabawki. Podsumowując, kwota kieszonkowego powinna być dopasowana do wieku dziecka i dosłownie rosnąć wraz z nim.

Jak często dawać kieszonkowe?

Najczęściej rodzice decydują się wręczać dziecku kieszonkowe raz w miesiącu. Jest to podyktowane wieloma warunkami, aczkolwiek jeden przesądza w ogromnym stopniu. Mianowicie dzień wypłaty kieszonkowego jest jednocześnie dniem wypłaty wynagrodzenia za pracę rodzica. Takie podejście do tematu dosyć rygorystycznie rozwija w dziecku umiejętność zarządzania swoimi oszczędnościami i jednocześnie daje do zrozumienia, jak wygląda zarządzanie domowymi finansami w prawdziwym życiu. Można jednak dać maluszkowi wybór i zamiast wręczać mu jedną skumulowaną kwotę raz w miesiącu, rozbić ją na częstsze, np. tygodniowe mini-pensje.

Na co wydawać kieszonkowe?

Do tej kwestii również należy podchodzić nieco elastycznie. To, na co dziecko przeznaczy swoje kieszonkowe, w głównej mierze zależy od niego, aczkolwiek rodzice również powinni mieć nad tym pewną kontrolę. Najczęściej dzieci w młodym wieku wolą wydawać otrzymane pieniądze na słodkości lub zabawki, podczas gdy starszaki nauczone są oszczędzenia i odkładania kieszonkowego na dogodną okazję. Tym samym mówi się, że wręczanie dziecku kieszonkowego uczy go cierpliwości.

Wracając jednak do zakupu zabawek, bardzo często dzieci wybierają sobie ulubione produkty w sklepach internetowych, takich jak nasza platforma Namileo. Nic dziwnego, skoro mogą przeglądać setki lub nawet tysiące różnych zabawek bez wychodzenia z domu. Zawsze warto śledzić nowości produktowe, wśród których znajduje się m.in. Ramiz drewniana kuchnia z efektami, Sphero Mini robot edukacyjny czy Sphero Ollie zdalnie sterowany robot. Nasz sklep oferuje zabawki dopasowane do różnego wieku i zainteresowań dziecka. Dzięki czemu może ono zainwestować swoje kieszonkowe nie tylko w niesamowitą formę zabawy, ale również rozwój wybranych umiejętności czy pasji zawodowej.