Jak zbudować zamek z piasku? Poznaj idealne proporcje!

Jak zbudować zamek z piasku? Poznaj idealne proporcje!

Wakacyjny wypad nad morze to idealna okazja, aby spróbować swoich sił w budowaniu zamków z piasku. W końcu zarówno wody, jak i piasku nikomu nie zabraknie, a finalny efekt zależeć będzie wyłącznie od naszej wyobraźni. Może wydawać się to dziwne, ale tego typu zabawa nie jest zarezerwowana wyłącznie dla małych dzieci. Również i dorośli mogą czerpać z niej całą masę niesamowitej frajdy. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiednich proporcjach wody i piasku, a także wspomóc się odpowiednimi przyrządami – mniej lub bardziej zabawkowymi. Od czego zacząć budowanie zamku z piasku i co warto zabrać ze sobą na plażę? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.

Dlaczego warto budować zamki z piasku?

Zabawa nad brzegiem morza czy jeziora to idealna forma wypoczynku dla małych dzieci. Mogą wtedy spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu i jednocześnie wykazać się sporą kreatywnością. Zabaw z wykorzystaniem plaży jest całkiem sporo, można powiedzieć, że wręcz nieskończenie wiele. Do jednych z nich zalicza się znane od pokoleń budowanie zamków z piasku. Co takiego specjalnego widzą w tym małe dzieci?

Okazuje się, że lepienie różnego rodzaju budowli i bliżej nieokreślonych konstrukcji z mieszaniny piasku oraz wody, rozwija szereg umiejętności u naszej pociechy. Wszyscy zgadzamy się z tym, że budowa domków czy zamków z piasku wymaga skrupulatności i dokładności w działaniu. Szybkie klejenie na nic się nie zda i zamiast wymarzonej fortecy uzyskamy jedynie niczego nie przypominającą bryłę gliny. Dlatego też dzieci podczas budowania plażowego zamku muszą wykazać się sporą cierpliwością, determinacją oraz dokładnością. Co ciekawe, z pomocą odpowiednich zabawek, efekt może być wręcz piorunujący. Pamiętajmy, że nie jest to hobby zarezerwowane wyłącznie dla dzieci i dorośli mistrzowie w budowaniu tego typu piaskowych formacji potrafią ulepić z piasku istne dzieła sztuki.

Budowanie różnego rodzaju konstrukcji z piasku to także idealny czas na wspólną zabawę z naszym dzieckiem. W jej trakcie możemy poznać chociażby ukryte talenty maluszka do tworzenia cudnych konstrukcji. Jednocześnie stanowimy dla niego sporą podporę w przypadku porażki lub rezygnacji z powodu ciągle rozpadających się elementów piaskowej budowy.

Jak zbudować zamek z piasku?

Najważniejsze są proporcje wody i piasku. Najlepiej sprawdza się połączenie 8 części piasku z 1 częścią wody. Tylko wtedy zyskamy odpowiednią wilgotność mieszaniny, zapewniającą optymalne właściwości klejące. Zbyt suchy piasek nie będzie trzymał zadanej formy, podczasy gdy zbyt wilgotny zwyczajnie zacznie się rozpływać. Najczęściej dzieci przechodzą szereg prób i błędów, tak aby po kilku podejściach poznać najlepsze proporcje, spełniające ich oczekiwania. Można powiedzieć, że dziecko wczuwa się w rolę małego naukowca, którego zadaniem jest wynalezienie idealnej mieszaniny wody z piaskiem.

Jak przygotować miejsce budowy?

Właściwe przygotowania powinniśmy poczynić jeszcze przed wyruszeniem na plażę. Pamiętajmy o zabezpieczeniu się oraz naszych pociech przed szkodliwym działaniem promieni UV. Nie obejdzie się bez kremu z filtrem i czapki z daszkiem. Pamiętajmy również o odpowiednim nawodnieniu.

Po przybyciu na plażę bardzo istotny będzie wybór miejsca pod budowę zamku. Tutaj musimy postawić na pewien kompromis. Stawiając naszą budowlę zbyt blisko wody i rozpływających się fal, ryzykujemy podmyciem konstrukcji i jej zniszczeniem. Z kolei wybierając teren daleko od linii brzegowej, będziemy zmuszeni do częstego i uciążliwego noszenia wody, np. w wiaderkach. Sprawdźmy zatem jak głęboko w ląd sięgają fale i dla bezpieczeństwa dodajmy do tej odległości jeszcze parę metrów.

Kolejna rzecz to utworzenie coś na wzór fundamentów. Lepienie murów zamku czy jego ścian na luźno związanym, rozgrzanym piasku, szybko nas rozczaruje. Dlatego też jeżeli chcemy budować solidnie i mieć pewność co do wytrzymałości konstrukcji, dobrze będzie, jeżeli ściągniemy wierzchnią warstwę piasku, nieco ją wyrównamy i zwilżymy.

Czym budować zamek z piasku?

Nie od dziś wiadomo, że lepienie murów i fortec z piasku jest o wiele prostsze, jeżeli mamy do dyspozycji odpowiednie narzędzia (zabawki). Do takich zaliczyć trzeba m.in.:

  • wiaderko – najlepiej zaokrąglone;
  • łopatkę – dopasowaną do wieku dziecka;
  • foremki – najlepiej silikonowe;
  • taczkę – oczywiście plastikową;
  • grabki – pomogą wyrównać teren.

Rzeczą niezastąpioną są oczywiście dłonie. Za ich pomocą możemy zrobić praktycznie wszystko (oprócz sprawnego przenoszenia wody, co wydaje się nieco skomplikowane). Jeżeli mowa już o wodzie to nie musimy jej nosić wiaderkami i mieszać z piaskiem. Lepszym rozwiązaniem może okazać się przenoszenie już wilgotnego piasku, który co chwila zalewany jest kolejnymi falami. Wszystko jednak zależy od nas, gdyż własnoręczne przygotowywanie budulca to również niesamowita frajda.

Zamek można również dodatkowo wzmocnić kamieniami, jednak najlepiej wykonać to jeszcze przed lepieniem piaskiem (wsadzanie kamieni w już gotową konstrukcję może spowodować jej rozpadnięcie).

Zabawki na plażę – nasze propozycje

Doskonale zdajemy sobie sprawę z przydatności specjalnych zabawek na plażę. Bez dwóch zdań przyspieszają one budowanie wszelkiego rodzaju konstrukcji z piasku i podnoszą radość naszych pociech na każdym jego etapie. Naszą listę przydatnych akcesoriów na plażę otwierają silikonowe foremki do piasku Scrunch. Można je łatwo zapakować do walizki poprzez złożenie w dowolny sposób (po wyjęciu wracają do pierwotnego kształtu). Ponadto są lekkie, nietoksyczne dla dzieci i łatwe w utrzymaniu.

Kolejną propozycją jest składane wiaderko do wody i piasku Scrunch. Je również można bez problemu zwinąć i zapakować do walizki. Wiaderko może być nie tylko powodem mega frajdy na plaży i przydatnym narzędziem w budowaniu zamków z piasku, ale również stanowić oryginalny element dekoracyjny w domu. Alternatywą dla tej zabawki może być wiaderko do piasku Zsilt, które posiada wyjątkowy kształt za sprawą geometrycznej formy i wyprodukowane zostało z materiałów pochodzących z recyklingu. Tym samym sprawiamy radość dzieciom, a jednocześnie dbamy o nasze środowisko naturalne.

Co jeszcze będzie wysoce przydatne podczas zabaw na plaży? Oczywiście, że chodzi o łopatki. W tym względzie możemy zaproponować łopatkę dla dzieci Scrunch, która posiada antypoślizgowy uchwyt i ładny, pastelowy kolor. W naszej ofercie znajduje się szereg innych zabawek, które idealnie sprawdzą się podczas zabawy w piasku. Sprawdź je już teraz i postaw na oryginalny prezent dla swojej pociechy!