Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację dziecka?

Pamięć i koncentracja u dziecka

Pamięć i koncentracja to zdecydowanie umiejętności, które znajdują zastosowanie na każdym etapie życia – potrzebne są zarówno w pierwszych klasach szkoły podstawowej, w szkole średniej, na studiach, jak i w trakcie późniejszej kariery zawodowej. Brak koncentracji oraz problemy z pamięcią są jednak niezwykle problematyczne również na co dzień, poza szkołą czy pracą, dlatego warto dbać o nie już od najmłodszych lat.

Dlaczego warto ćwiczyć pamięć?

Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z osobami starszymi, którym zapominanie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Problemy z pamięcią okazują się jednak coraz częstszą przypadłością równie wśród dzieci i młodzieży, a niezauważone mogą skutkować problemami w nauce, notorycznym rozkojarzeniem lub nawet zmniejszonym poczuciem bezpieczeństwa, dlatego też regularne ćwiczenia pamięciowe warto praktykować od najmłodszych lat.

Szlifowanie umiejętności zapamiętywania pozytywnie wpływa na koncentrację, zorganizowanie i wykonywanie codziennych obowiązków, a także poprawia prędkość uczenia się – zdolność niezwykle istotną już w wieku przedszkolnym. Co więcej, pamięć nierozerwalnie wiąże się także ze śmiałością oraz pewnością siebie niemal każdego malucha.

Problemy z pamięcią u dzieci

Najczęściej problemy z pamięcią u dzieci odkrywamy w wieku przedszkolnym, a nawet później – w szkole podstawowej, gdy okazuje się, że maluch ma problemy w rozwiązywaniu zadań i przyswajaniu szkolnego materiału. Częste objawy utrudnionego zapamiętywania to także wolne tempo pracy, rozkojarzenie i zniechęcenie, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zwyczajnym lenistwem. Nie wolno ich jednak ignorować!

Do najczęstszych przyczyn problemów z pamięcią należą problemy rodzinne, demotywacja po poniesionych porażkach i popełnionych błędach, a często również ograniczone zdolności intelektualne, ADHD, dysfunkcje, a nawet brak magnezu. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze okazuje się wsparcie rodziców, ich wyrozumiałość oraz cierpliwość.

Ćwiczenia na koncentrację

Jeżeli Twoja pociecha boryka się z notorycznym rozkojarzeniem i ciężko przyswaja szkolny materiał, konieczne może okazać się wprowadzenie ćwiczeń na koncentrację, które są świetnym sposobem nie tylko na zażegnanie problemów z pamięcią, ale także bardzo dobrze sprawdzą się jako urozmaicenie czasu wolnego również pozostałym członkom rodziny.

Najpopularniejsze z tych ćwiczeń to dobrze wszystkim znane puzzle, krzyżówki oraz gry planszowe, które skutecznie pobudzają myślenie, wyobraźnię i kreatywność, wpływają na umiejętności rozwiązywania problemów, a także doskonalą dziecięce zdolności wzrokowo-ruchowe. Na pewno kojarzysz grę Memory, polegającą na zapamiętywaniu położenia odwróconych obrazków, by znaleźć ich pary – podobnie jak wspólne czytanie oraz łamigłówki, gra ta również jest wspaniałym treningiem pamięci i koncentracji.

Jak rozwijać pamięć u dzieci?

Dziecięca pamięć, w przeciwieństwie do pamięci osób starszych, nie potrzebuje zbyt wiele, by rozwijać się systematycznie. Ćwiczenia na koncentrację i pamięć dla dzieci to tak naprawdę ich podstawowe, codzienne aktywności, czyli wszelkiego rodzaju zabawy, które są naturalnym treningiem zapamiętywania. Warto jednak dodatkowo urozmaicać je na przykład zabawkami sensorycznymi lub edukacyjnymi, które wspomagają doskonalenie również innych dziecięcych umiejętności.

Zabawki polepszające pamięć

Zabawa to nieodłączna codzienność dzieciństwa, dlatego ciężko znaleźć bardziej przystępny sposób na regularne ćwiczenie pamięci, niż gry edukacyjne dostosowane do predyspozycji i poziomu rozwoju dzieci. Zabawkowe tablice magnetyczne, książki dla dzieci, dziecięce układanki, wspomniane wyżej puzzle, a także zabawki sensoryczne, to najskuteczniejsze sposoby trenowania koncentracji i zapamiętywania zarówno dla starszych, jak i młodszych pociech. Pomocne okazują się także klocki – standardowe wyposażenie pokoju niemal każdego malucha, które dodatkowo wpłyną na jego dokładność, skrupulatność oraz koordynację wzrokowo-ruchową.