Dzień Babci i Dziadka. Ciekawe pomysły na zabawę z wnukami

Dzień Babci i Dziadka

Dzień babci i dziadka, wypadające w drugiej połowie stycznia, to święta, które najlepiej obchodzi się w towarzystwie rodziny i wnuków. Jest to także idealny czas na przetestowanie zabaw integracyjnych i zabawek tematycznych, które pozwolą umocnić rodzinne więzi, gwarantując przy tym frajdę zarówno młodszym, jak i starszym pokoleniom!

Dzień Babci i Dziadka – kiedy obchodzimy w Polsce?

Dzień Babci i Dziadka, to w rzeczywistości dwa osobne wydarzenia świętowane 21 i 22 stycznia, które ze względu na występowanie dzień po sobie zazwyczaj obchodzimy jednocześnie.

Pomysły święta dziadków pojawiły się osobno – w roku 1964 na pomysł uczczenia wpadła gazeta “Kobieta i Życie”, a pomysł podchwycił i spopularyzował “Tygodnik Poznański”. Propagatorem tego święta została artystka Mieczysława Ćwiklińska, której urodzinowe prezenty wręczono pod pretekstem Dnia Babci właśnie.

Obchody Dnia Dziadka pojawiły się później, bo w latach 70 XX wieku. Data święta miała być ustalona podczas konkursu w Telewizji Polskiej, jednak wybrany dzień – 30 maja, nie przyjął się i finalnie wydarzenie to zaczęto świętować 22 stycznia.

Do tradycji obchodzenia Dnia Babci i Dziadka należy przede wszystkim wspólne spędzenie czasu z rodziną, a przede wszystkim wnukami. Na porządku dziennym są także życzenia i drobne upominki, również ręcznie robione. W tym czasie szkoły i przedszkola często organizują apele i przedstawienia, w których występują dzieci i młodzież.

W innych rejonach świata święta te często są rozdzielone, ruchome, lub w ogóle nie występują – przykładowo w Niemczech Dzień Dziadka w ogóle nie jest obchodzony, a Dzień Babci wypada w drugą niedzielę października. W Polsce święta te mają zdecydowanie dłuższą tradycję niż w innych krajach, dlatego w wielu miejscach, między innymi we Włoszech, które obchodzą to święto dopiero od 2005 roku, nie są one aż tak popularne.

Laurki, wierszyki, piosenki – jaki prezent na Dzień Babci i Dziadka?

Zdecydowanie najczęściej spotykanymi prezentami z okazji dnia Babci i Dziadka, zaraz po kwiatach i słodkich upominkach, są laurki. Wybierane przez najmłodszych już w trakcie zajęć przedszkolnych nierozłącznie kojarzone są z miłością dzieci do dziadków. Ich wykonanie jest banalnie proste i tanie, a jednocześnie dostarcza wiele frajdy maluchowi, jednocześnie rozwijając jego zdolności manualne i artystyczne.

Dobrze wszystkim znane, chociaż zdecydowanie mniej popularne, okazują się wierszyki oraz piosenki, które często słyszymy przede wszystkim na przedstawieniach szkolnych. Rymowane życzenia, śpiewane, recytowane, czytane czy pisane, stanowią wspaniały prezent, gwarantujący uśmiechy na twarzach dziadków. Idealnie sprawdzą się także jako uzupełnienie innych upominków, również laurek.

Na koniec zostawiliśmy najlepszy prezent, jaki można podarować w tym dniu dziadkom – jest to oczywiście pamięć. Wspólne spędzenie czasu to zdecydowanie coś, czego nie zastąpi ani laurka, ani wierszyk, ani żaden inny prezent.

Jak wspólnie spędzać czas z dziadkiem i babcią?

Chociaż niewątpliwie rodzinne rozmowy przy stole cieszą się największą popularnością, spotkanie z dziadkami w wolnym czasie nie musi ograniczać się jedynie do wspólnego posiłku czy kawy! Istnieje wiele ciekawych opcji na spędzenia świąt i nie tylko, w które dodatkowo zaangażują się najmłodsi.

Wypad do kina lub teatru będzie jednym z pomysłów, które przypadną do gustu zarówno starszemu, jak i młodszemu pokoleniu. Wspólne popołudnie przeznaczone na oglądnięcie dobrej sztuki lub ciekawego filmu zdecydowanie na długo pozostanie w pamięci każdego członka rodziny.

Fascynaci zabytków powinni postawić na wspólne zwiedzanie okolicy, muzeów czy nawet skansenów, a dla osób preferujących aktywny wypoczynek najlepszą opcją będzie oczywiście wypad do zoo, spacer po parku lub rowerowa przejażdżka po lesie, w których bez problemu wezmę udział również najmłodsi.

Dzień Babci i Dziadka – TOP 10 zabaw z wnukami

Jak zorganizować dzień Babci i Dziadka? Jakie zabawy wybrać? Przedstawiamy gry edukacyjne, które sprawią frajdę każdemu, niezależnie od wieku!

Puzzle

Kolorowe puzzle i układanki to wszechstronna forma zabawy, która przyciąga do siebie zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia. Ich układanie jest uspokajające, pozwala się wyciszyć i odstresować, a jednocześnie uczą koncentracji i wspomagają pamięć wzrokową.

Wspólne czytanie

Spędzenie czasu w towarzystwie ciekawej książki dla dzieci będzie nie tylko przyjemne i wyciszające, ale także wspomoże dalszy rozwój dziecka. Czytanie maluchom wpływa na ich mowę i rozumienie, a także pomaga w zapobieganiu i leczeniu dysleksji.

Klocki dla dzieci

Wspólne budowanie to zabawa, którą uwielbiają niemal wszystkie dzieci, w tym również dziewczynki. Klocki pozwalają rozwinąć wyobraźnię przestrzenną malucha oraz koordynację wzrokowo-ruchową, a dla osób dorosłych i starszych jest to idealna gra wyciszająca.

Memory

Gra memory to jedna z tych zabaw, w którą grał niemal każdy – zapamiętywanie położenia kolejno odkrywanych bloczków, to idealna, a zarazem prosta zabawa stymulująca pamięć, którą regularnie ćwiczyć powinny przede wszystkim osoby starsze.

Odgrywanie ról

Wcielanie się w role dorosłych nie tylko zwiększa wyobraźnię, ale także pomaga rozładować emocje, jest jedną z zabaw najczęściej wybieranych przez dzieci. Odgrywanie ról przez dziecko można dodatkowo urozmaicić różnymi zabawkami, takimi jak akcesoria strażackie dla dzieci czy też akcesoria kuchenne dla dzieci.