Czym są tablice edukacyjne (manipulacyjne) dla dzieci?

Czym są tablice edukacyjne (manipulacyjne) dla dzieci?

Każdy z rodziców czy opiekunów pragnie, aby dziecko rozwijało się w możliwie jak najszybszym tempie i każdego dnia nabywało nowe, zaskakujące umiejętności. O ile jednak każda pociecha przyswaja nową wiedzę na swój sposób i w różnym od swoich rówieśników czasie, to istnieje wiele sposobów, aby zmotywować dziecko w jego codziennej nauce, właśnie poprzez dobór specjalnych zabawek tematycznych, którymi mogą być tablice manipulacyjne.

Produkty te mogą wydawać się wręcz banalnie proste w swojej budowie, lecz praktyka pokazuje, że zabawki te niosą ze sobą ogromny ładunek edukacyjny, skutecznie rozwijający kluczowe umiejętności sensoryczne i rozpoznawcze dziecka. Jaką tablicę manipulacyjną wybrać i jakie cechy tych zabawek należy wziąć pod uwagę? Na te i wiele innych pytań, odpowiemy w dzisiejszym artykule!

Jak wygląda tablica manipulacyjna?

Niemal każda tablica sensoryczna składa się z szeregu elementów codziennego użytku, przymocowanych do prostej ściany – przeważnie wykonanej ze sklejki drewnianej. Dostępne są również tablice z tworzywa sztucznego, które wyróżniają się niewielką wagą i przystępną ceną. W skład omawianych elementów wchodzą takie przedmioty jak różnego rodzaju przełączniki, sznurki, łamigłówki, ruchome kółka, zegar ze wskazówkami, wiszące ozdoby czy zamki błyskawiczne. Wszystko po to, aby dziecko mogło już od najmłodszych lat poznawać zastosowanie i sposób działania najprostszych narzędzi i przedmiotów codziennego użytku.

Czego uczą tablice sensoryczne?

Tablice edukacyjne zostały stworzone z myślą o rozwijaniu wielu umiejętności i talentów dziecka jednocześnie. Tablice manipulacyjne stworzono w oparciu o metodę wychowawczą, zainicjowaną przez Marię Montessori. Zarówno tablice edukacyjne, jak i pozostałe zabawki Montessori wyróżniają się tym, że dziecko samodzielnie decyduje o sposobie zabawy w danym momencie i rozwija wiele umiejętności w tym samym czasie.

W przypadku tablic sensorycznych, dzieci ćwiczą m.in. motorykę i koordynację działań, koncentrację, pamięć, zależność pomiędzy różnymi elementami (np. koła zębate) i podstawowe prawa fizyki. Ponadto zdobyta wiedza przydaje się w późniejszym czasie, gdy pociecha ma styczność z podobnymi przedmiotami poza strefą zabaw. Tym samym wszelkiego rodzaju tablice edukacyjne wspierają również samodzielność małego użytkownika.

Polecane tablice edukacyjne dla dzieci

W ofercie naszego sklepu znajdziesz funkcjonalne tablice sensoryczne dla dzieci. Szczególnie polecamy tablicę edukacyjną marki Masterkidz, przedstawiającą fazy Księżyca na tle Ziemi. Dziecko może w prosty sposób poznać mechanikę powstawania różnych faz Księżyca – idealny zestaw dla małych fanów astronomii! Kolejnym przykładem jest tablica marki Viga Toys z magnetyczną mapą świata. Dziecko może w łatwy sposób przyswoić nazwy i położenie kontynentów i oceanów. W ofercie mamy również coś dla małych matematyków – tablicę edukacyjną do nauki dodawania i odejmowania!

Oczywiście to nie wszystko i zachęcamy do spojrzenia na wszystkie tablice edukacyjne znajdujące się w naszym sklepie. Bez problemu znajdziesz model tablicy dopasowany do zainteresowań i wieku Twojej pociechy! Przypominamy również, że znajdziesz u nas inne rodzaje zabawek – w tym książki dla dzieci, zabawki sensoryczne, puzzle dla dzieci i wiele więcej!