Ciekawe zabawy na świeżym powietrzu. Co robić po szkole?

Ciekawe zabawy na świeżym powietrzu. Co robić po szkole?

Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu przynosi maluchom sporo frajdy i korzyści dla zdrowia. Zabawy na dworze to również doskonała okazja, aby nieco odpocząć po szkole i nabrać energii na kolejny dzień. Dzieci mają praktycznie nieograniczoną ilość pomysłów na różnego rodzaju zabawy na świeżym powietrzu, a specjalne zabawki mogą stanowić wtedy dodatkową atrakcję. Czym zatem mogą zajmować się dzieci zaraz po przyjściu ze szkoły? Sposobów na spędzanie wolnego czasu jest całe mnóstwo!

Zabawy na dworze – dlaczego warto?

Ciężko wypisać wszystkie korzyści, które wiążą się z codzienną aktywnością na świeżym powietrzu. Jest ich całe mnóstwo, a pośród nich trzeba wymienić zwiększone dotlenienie, które ma zbawienny wpływ na układ immunologiczny. Dzięki temu dzieci nie tylko miło spędzają czas, ale również budują lepszą odporność na różnego rodzaju patogeny – w tym wirusy i bakterie. Co ciekawe, wraz z odpowiednim natlenieniem, rośnie poziom serotoniny i hormonów szczęścia. To z kolei przekłada się na lepszy nastrój i wzrost motywacji do późniejszej pracy czy nauki. To oznacza, że nawet krótka zabawa na świeżym powietrzu, niesie za sobą ogromne korzyści zdrowotne dla dziecka.

Zabawy na świeżym powietrzu – nasze pomysły

Zarówno mali chłopcy, jak i dziewczynki mogą świetnie bawić się na świeżym powietrzu. W zasadzie jedynym ograniczeniem jest ich wyobraźnia oraz ilość i rodzaj dostępnych zabawek. Co ważne – nawet w przypadku ich braku – czas wolny po szkole spędzany poza domem, może być równie atrakcyjny. Jakie aktywności szczególnie polecamy? Jest ich cała masa. Postaramy się wymienić i opisać kilka najbardziej oryginalnych i atrakcyjnych dla małych dzieci.

Nocowanie lub piknik pod namiotem

Wrzesień to najczęściej ostatni czas, w którym możemy cieszyć się ciepłymi wieczorami i nocami. To również idealna okazja, aby dziecko mogło aktywnie zrelaksować się po lekcjach w szkole. W namiocie można nie tylko spać, ale również zajadać się różnymi przekąskami, czytać książki czy zwyczajnie opowiadać przeróżne historie – niekoniecznie te najstraszniejsze.

Zabawa w piaskownicy

Budowanie zamków z piasku, lepienie babek czy zwyczajnie przesypywanie piasku to równie ciekawe zabawy, którymi można się zająć w przydomowej piaskownicy. Tym bardziej, jeśli dysponujemy odpowiednimi zabawkami, takimi jak silikonowe foremki do piasku czy zestaw do zabawy w piasku. Pamiętajmy tylko, aby po zakończonej zabawie w piaskownicy starannie umyć ręce!

Gra w piłkę

Niegdyś stanowiła ona podstawową formę wypoczynku dla niemal każdego chłopca. Niemniej jednak gra w piłkę nożną dalej cieszy się sporą popularnością wśród młodych entuzjastów i fanów sportu. Jest to o tyle dobre, że grać można praktycznie wszędzie. Wystarczą dwa patyki wbite w ziemię, które imitować będą bramkę i nieco wolnej przestrzeni do rozgrywania piłki. Oczywiście drugim warunkiem jest sama piłka do gry, bez której byłoby ciężko przeprowadzić rozgrywki (inna opcją jest oklejenie taśmą kłębka papieru, ale nie daje to już takie frajdy jak odpowiednia piłka).

Praca i zabawa w ogrodzie

Idealną sytuacją jest możliwość jednoczesnej zabawy i pomagania w prostych pracach domowych lub ogrodowych. Dzięki temu dzieci mogą cieszyć atrakcyjną formą zabawy, a także uczyć się wykonywania wielu codziennych robót wokół domu. Do typowych i przyjemnych zajęć ogrodowych zaliczyć trzeba podlewanie, sadzenie roślin oraz zgrabianie suchych liści. We wszystkim mogą pomóc specjalne zabawki ogrodnika. Wśród nich wymienić trzeba grabie ogrodowe Bosch dla dzieci oraz dwukołowa taczka ogrodowa dla dzieci.

Poszukiwanie skarbów

Mega gratką dla małych poszukiwaczy przygód będzie z pewnością zabawa w szukanie ukrytego skarbu. W tym celu bez wątpienia przydadzą się specjalne zabawki dla przyrodnika – wśród nich lornetka Bresser National Geographic 7x50. Mali odkrywcy uwielbiają odwiedzać coraz to nowe miejsca w swojej okolicy, oczywiście najlepiej pod czujnym okiem rodzica. Dzięki temu co chwilę nadarza się okazja do poznawania nowej roślinności i zwierząt.

Zbieranie kasztanów

Wrzesień to początkowy okres owocowania kasztanowców. To stwarza idealną okazję, aby wyruszyć na zbiór zamkniętych w zielonych i kolczastych torebkach nasion kasztanowców. Sposobów na późniejsze wykorzystanie kasztanów jest całe mnóstwo. Mogą one posłużyć jako ozdoba domu lub do zadań plastycznych.

Naturalnie sposobów na spędzanie wolnego czasu po szkole jest o wiele więcej. Jeżeli macie swoje pomysły i chcecie się nimi podzielić to zachęcamy do zostawienia komentarza! Z przyjemnością dowiemy się, jakie jeszcze zabawy są przez Was szczególnie lubiane!