Zabawy andrzejkowe dla dzieci

Andrzejki inaczej nazywane “wieczorem wróżb” odprawiane są w nocy z 29 na 30 listopada. Jest to doskonała okazja, aby zorganizować huczne zabawy dla najmłodszych – jeszcze przed rozpoczęciem adwentu. Co ciekawe, dzień 30 listopada jest świętem narodowym w Szkocji. Pomysłów na wróżby dla dzieci z okazji andrzejek jest całe mnóstwo! Np. losowanie przedmiotów, odlewanie figur woskowych przez dziurkę od klucza czy też wróżenie ze skórki jabłka. Warto dodać, że nie wszystkie powszechnie praktykowane zabawy będą odpowiednie dla dzieci. Co zatem przygotować dla maluchów? Już podpowiadamy!

Zabawy na andrzejki dla dzieci: bezpieczne i ciekawe!

Sprawdźmy, które zabawy i wróżby andrzejkowe będą najlepsze dla dzieci.

Ciastko z wróżbą, czyli wróżba z karteczek

Jedna z najpopularniejszych zabaw andrzejkowych, która wymaga właściwego przygotowania. Jak to wygląda w praktyce? Najpierw należy przygotować same ciastka. Do ich wykonania potrzebujemy ok. 2 szklanek mąki, ok. 5 łyżek mleka lub wody, 3 jajka, łyżkę oleju, łyżkę cukru waniliowego, szczyptę soli oraz cukier puder. Ruloniki z wróżbą natomiast najlepiej przygotować na papierze do pieczenia i przed wypiekiem ciasteczek, delikatnie je tam umieścić.

Co napisać na karteczkach z wróżbą? Jeżeli ma to być zabawa dla dzieci, użyjmy wesołych i możliwych do spełnienia przepowiedni, np. “Pocałuj mamę, a znajdziesz coś słodkiego”. Organizacja tej zabawy nie jest bardzo skomplikowana i przynosi sporo radości w momencie odczytywania wróżb z ciasteczek.

Niewidzialny tekst, czyli czarodziejskie karteczki

Tę zabawę o wiele prościej zorganizować. Na karteczkach możemy napisać wróżbę, która będzie widoczna tylko po przystawieniu pod płomień świecy. Jak to zrobić? Wystarczy użyć jako tuszu, soku z cytryny, który po wyschnięciu nie będzie widoczny. Karteczki z wróżbami należy włożyć do kuli lub kapelusza. Będą one losowane przez dzieci. Ważne jest, aby zabawa ta (a właściwie odczytywanie zaszyfrowanych słów) przeprowadzana była pod nadzorem rodzica lub opiekuna.

Lanie wosku przez dziurkę od klucza

Nie można zapomnieć o chyba najpopularniejszej formie zabawy wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Chodzi o przelewanie ciepłego wosku do miski lub wiadra z zimną wodą przez dziurkę od klucza. Klucz trzymany jest przez dziecko, najlepiej pod stałą kontrolą rodzica lub opiekuna. Odlany kształt następnie przykłada się pod latarkę lub świeczkę, a rzucany przez niego cień ma symbolizować wróżbę na przyszłość. Taka forma zabawy skutecznie rozwija wyobraźnię dziecka i sprawi mu ogromną radość.

Wróżenie ze słomek

Kolejna, bezpieczna zabawa andrzejkowa dla najmłodszych. Nie wymaga nawet ciągłego nadzoru osoby dorosłej. Do przeprowadzania zabawy potrzebne będą jedynie słomki do napojów oraz miska z wodą. Dzieci znaczą swoją słomkę dowolnym kolorem lub szlaczkiem a następnie wszystkie oznaczone w ten sposób słomki wrzuca się do miski z wodą. Słomki, które zaczną stykać się ze sobą, będą oznaczać długą przyjaźń ich posiadaczy.

Moneta w studni

Równie prosta w organizacji, przyjemna i dająca ogrom satysfakcji zabawa andrzejkowa. Wystarczy miska z wodą i moneta. Dzieci obracają się tyłem do miski i rzucają przez ramię monetą. Osoba, której moneta trafi do miski, może pomyśleć życzenie.

Losowanie karteczek z przepowiednią (Kim będę w przyszłości?)

Jedna z najprostszych w przygotowaniu i jednocześnie najbardziej wszechstronna forma zabawy andrzejkowej. Polega na przygotowaniu karteczek z różnymi przepowieniami, najlepiej w jednej, konkretnej tematyce np. "Kim zostaniesz w przyszłości?" i wypisaniu różnych zawodów. Karteczki te wrzuca się to magicznej kuli (może być to kapelusz lub garnek) a następnie dziecko losuje jedną karteczkę i sprawdza, co czeka go w przyszłości.

Drzewko szczęścia – poznaj swoją przyszłość

Zabawa ta polega na narysowaniu dużego drzewka (np. na brystolu lub tablicy), a następnie przyklejeniu do niego karteczek z wyrysowanymi symbolami, np. ryba, ptak, drzewo. Dziecko zrywa wybrane przez siebie karteczki, a następnie symbol, który się na nich znajduje jest odpowiednio interpretowany przez opiekuna.