Uzależnienie dziecka od komputera – jak temu zaradzić?

Czy Twoje dziecko spędza niemal cały dzień przed komputerem? Uważaj na pierwsze objawy uzależnienia! Podpowiadamy, ile godzin należy przeznaczyć na zabawę z komputerem i jak skutecznie odciągnąć dziecko od tego rodzaju rozrywki. Poznaj nasze sposoby na aktywną zabawę i gry zespołowe, które rozwiną pasje Twojego dziecka.

Uzależnienie dziecka od komputera

“Mamo, tato, kupcie mi komputer!”

To, co kiedyś było zupełną abstrakcją i czymś niemal kosmicznym dla wielu z nas, teraz znajduje się w niemal każdym domu. Mowa tu oczywiście o znanym wszystkim komputerze. Ta zdobycz techniki usprawniła nasze funkcjonowanie w wielu dziedzinach życia.

Korzystamy z komputera, aby przejrzeć wiadomości, oferty pracy, skontaktować się z rodziną i najbliższymi czy też zrobić zakupy lub opłacić rachunki. Bez komputera większość młodych osób nie wyobraża sobie życia, a sprzęt elektroniczny stał się integralną częścią ich codziennego harmonogramu.

Wraz z rozwojem grafiki komputerowej i oprogramowania, komputer stał się życiowym niezbędnikiem również dla młodszych użytkowników. Producenci gier oferują coraz to nowsze programy edukacyjne – w tym gry multimedialne. Coraz częstszy odsetek małych dzieci widoczny jest na wszelkiego rodzaju kanałach społecznościowych.

Z pomocą komputera mogą nie tylko zagłębić się w wirtualny świat gier i zabaw, ale również porozmawiać ze swoimi rówieśnikami czy sięgnąć niezbędnej wiedzy do wykonania zadań domowych. Co jednak, gdy dziecko woli spędzać więcej czasu przed komputerem niż aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym? Czy okres zabaw na podwórku lub boisku minął bezpowrotnie? Na szczęście nie, pod warunkiem, że zareagujemy w odpowiednim momencie.

Gdy zwykła rozrywka staje się uzależnieniem

Komputer to jedno z największych dobrodziejstw, z jakim przyszło nam się spotkać. Co jednak, gdy nasze dziecko spędza przy nim zdecydowanie zbyt wiele czasu? Trzeba działać możliwie jak najwcześniej. Długotrwałe przesiadywanie przed tzw. “złodziejem czasu” może w krótkim czasie przerodzić się w poważne uzależnienie dziecka.

Niestety spora część rodziców nadal nieświadoma jest zagrożenia i bez przekonania pozwala na wielogodzinne siedzenie dziecka przed komputerem. Możemy niekiedy usłyszeć tłumaczenia typu: “– A niech sobie trochę pogra, będzie chwila spokoju.” Niestety, jest to pierwszy krok do uzależnienia.

Poradnie rodzinne coraz częściej spotykają się z rodzicami, którzy nie potrafią ograniczyć swoim pociechom czasu spędzanego przed komputerem. To przekształca się w poważne problemy wychowawcze oraz zaburzenia emocjonalne. Co gorsza, z poradni korzystają nie tylko rodzice starszych dzieci, ale również tych najmłodszych, dla których komputer stał się częścią życia i nieodłącznym cyber-przyjacielem. Kluczem do sukcesu w takich sytuacjach jest właściwe rozpoznanie uzależnienia. Jakie mogą być ku temu symptomy?

Objawy uzależnienia dziecka od komputera

Dzieci, które zbyt często korzystają z komputera i przesiadują przed grami wideo, z biegiem czasu wykazują coraz mniejsze zainteresowanie ze strony rodziców i miewają problemy z nawiązywaniem kontaktów wśród rówieśników. Zanika poczucie empatii i serdeczności między rodzicami a dzieckiem. Zbyt częste oderwanie od rzeczywistości osłabia również poczucie własnej wartości oraz zdolność do nauki.

Jednym z poważniejszych objawów jest brak panowania nad własnymi emocjami. Mowa tu o złości, samotności, smutku oraz zwykłą budą. Co gorsza, im dłużej nie reagujemy na tego typu zachowania, tym szybciej dziecko popada w uzależnienie. Ponadto dziecko ze swojej perspektywy nie widzi problemu oderwania od rzeczywistości, a zatem protestuje wobec wszelkich prób ratowania sytuacji przez swoich opiekunów.

Jak powstaje uzależnienie od gier komputerowych?

Gry komputerowe skonstruowane są tak, aby ich użytkownicy spędzali przy komputerze jak najwięcej czasu. Najnowsze produkcje do złudzenia przypominają rzeczywisty obraz i budują fałszywe poczucie budowania zupełnie nowej rzeczywistości. To, czego nie możemy wykonać w prawdziwym życiu, możemy zrobić w grze komputerowej. To stanowi doskonałą formę rozrywki i ucieczki od codziennych obowiązków, trosk i problemów. Sytuacja staje się groźna, jeżeli to dzieci coraz chętniej i dłużej korzystają z takiej formy odskoczni od rzeczywistej codzienności.

Problem uzależnienia od gier komputerowych dotyka najczęściej dzieci, których rodzice poświęcają większość swojego czasu na pracę lub własne przyjemności. Rzadko w takich sytuacjach dopatrzeć się stosownej reakcji z ich strony. Z jednej strony dziecko jest cicho, ma zajęcie, pogłębia jakieś zainteresowania, być może zdobywa jakąś wiedzę i pozostaje bezpieczne w domu. Z drugiej strony, każda godzina spędzona przed komputerem, pogarsza skalę problemu i utrudnia jego rozwiązanie w przyszłości.

Jak walczyć z uzależnieniem dziecka od komputera?

Jeżeli większość opisanych powyżej objawów pasuje do zachowania Twojego dziecka, najwyższa pora zareagować. Nie ma tu jednak mowy o siłowym odrywaniu dziecka od komputera, ponieważ to nie rozwiązuje przyczyny problemu, a jedynie jej skutek. Przede wszystkim warto porozmawiać z dzieckiem na ten temat i wytłumaczyć, że dostrzegamy w jego działaniu poważny problem (nawet pomimo jego zaprzeczeń).

Osoba uzależniona od komputera będzie szukała wszelkich wymówek, usprawiedliwień na swoje zachowanie. Bądź na to przygotowany! Jak rozwiązać problem uzależnienia? W pierwszej kolejności ważna jest organizacja czasu na wspólne spędzanie czasu i aktywny wypoczynek. Warto również zwrócić się do specjalisty w tej dziedzinie i zasięgnąć profesjonalnej porady. Wsparcia można również szukać na różnych grupach społecznościowych – z takimi problemami zmaga się o wiele więcej rodziców!

Pamiętaj, że brak reakcji z Twojej strony, może rodzić poważne konsekwencje. Dziecko pozbawione opieki i uzależnione od komputera, nie szuka pomocy, ponieważ nie widzi w tym problemu. Tylko właściwa i szybka reakcja ze strony rodziców, może zapobiec przykrym konsekwencjom w przyszłości.

Być może warto odkrywać w swoim dziecku nowe pasje i zainteresowania? W tym mogą pomóc specjalne zabawki tematyczne, takie jak zestawy instrumentów czy zestawy przyrodnika.

1,2,3 kontrolę masz Ty! Najważniejsze porady dla rodziców

Możesz skutecznie przeciwdziałać uzależnieniu dziecka od komputera. Wystarczy, że będziesz trzymać się kilku podstawowych zasad, które powinny wnieść nieco porządku w codzienny harmonogram.

Kontroluj dostęp do komputera – dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie hasła do systemu oraz zainstalowanie aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Dzięki temu dziecko nie skorzysta z komputera, dopóki rodzic nie wyrazi na to zgody.

Kontroluj czas i miejsce korzystania z komputera – dobrą praktyką jest umieszczenie komputera lub laptopa w miejscu najczęściej użytkowanym przez rodziców, czyli np. w pokoju dziennym. Ustal godziny, w których dziecko może korzystać z komputera oraz kiedy będzie to zabronione, np. w trakcie spożywania posiłków.

Sporządź plan dnia – część rodziców docenia korzyści płynące z ustalenia dobowego rozkładu zajęć swoich dzieci. Uwzględnij w nim również czas na korzystanie z komputera, jednak nie przydzielaj na tę rozrywkę więcej niż 2 godzin dziennie.

Staraj się tak organizować wolny czas, aby stworzyć swojemu dziecku jak najwięcej okazji do rozwijania i poznawania jego wrodzonych talentów. Może harcerstwo, modelarstwo, malowanie czy opieka nad zwierzętami? Szukaj nowych ścieżek rozwoju! Twoja pociecha nabierze nowych umiejętności, ograniczy czas korzystania z komputera a jednocześnie pozna nowych rówieśników.

Zabawki dla każdego!

Sprawdź również polecane przez nas zabawki dla dzieci w każdym wieku! Na naszej platformie znajdziesz m.in. stetoskopy dla dzieci, czołgi dla dzieci, figurki żołnierzy, skrzypce dla dzieci oraz lornetki dla dzieci.