Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Poznaj te triki!

 

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka

 

Każdy rodzic pragnie, aby dziecko utrzymywało swój pokój w należytym porządku i czystości. Ciężko się dziwić, ponieważ odpowiednia organizacja miejsca na zabawki sprzyja ich odnajdywaniu, a dodatkowo uczy maluszka systematyczności. Niestety nie dla każdego dziecka, regularne porządki w swoim pokoju, należą do rzeczy przyjemnych i potrzebnych. Jak zachęcić maluszka do sprzątania i w jaki sposób pomóc mu w organizacji wolnej przestrzeni? Wszystkie te aspekty poruszymy w dzisiejszym artykule.

Jak urządzić pokój dziecka?

Zanim przystąpimy do konkretnych porad organizacyjnych to sprawdźmy, w jaki sposób urządzić pokój małego dziecka. Im wcześniej zajmiemy się planowaniem, tym lepiej! Przede wszystkim najlepiej zająć się urządzeniem pokoju dla kilkuletniego dziecka. Małe niemowlę z pewnością woli spędzać czas z rodzicami i pomimo swojego pięknego pokoju, będzie szczególnie doceniać każdą chwilę wśród swoich opiekunów. W praktyce oznacza to, że nawet najpiękniejszy pokój dla niemowlaczka, niemal przez cały czas będzie nieużytkowany.

O wiele lepszym rozwiązaniem pod wieloma względami, będzie solidne przygotowanie pokoju dla kilkulatka. Co w takim pokoju powinno się znaleźć? Przede wszystkim mały stolik do rysowania oraz krzesełko. Warto zainwestować w otwarte przestrzenie do przechowywania zabawek, takie jak szuflady czy worki na zabawki. Można również pokusić się o zaprojektowanie tzw. motywu przewodniego dla pokoju dziecka. Jeżeli maluszek zainteresowany jest np. zwierzętami, wtedy możemy pokusić się o odpowiednie naklejki na ścianę czy gadżety w formie ozdobnych lamp nocnych.

Niekiedy idąc za modą i stylistyką zachowaną w pozostałej części domu lub mieszkania, rodzice wzbogacają pokój dziecka o dodatkowe elementy wystroju, takie jak poduszki, dywaniki czy baldachimy oraz zasłonki. Tak przystrojony pokój z pewnością okaże się bardzo przytulny i klimatyczny, jednak pamiętajmy o tym, że tego rodzaju “puszyste” i mięciutkie wyposażenie skutecznie przyciąga kurz. Nie łudźmy się, że maluszek będzie z ochotą regularnie odkurzał i sprzątał te newralgiczne miejsca, a więc najlepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja z tego typu dodatków dekoracyjnych.

Oświetlenie w pokoju dziecka

Może wydawać się to dziwne, ale odpowiednie oświetlenie zastosowane w pokoju dziecka sprawia, że przestrzeń wydaje się uporządkowana i czysta – nawet jeżeli gdzieniegdzie dostrzegamy porozrzucane zabawki. Nie bez znaczenia jest także kolor ścian, który powinien być zwyczajnie biały. Wracając jednak do oświetlenia postarajmy się, aby pokój posiadał jedno, główne źródło światła. Można dodatkowo zainstalować mały kinkiet nad łóżkiem lub lampkę do czytania na biurku.

A skoro mowa już o biurku to mamy kolejną radę. Sytuacją idealnę jest sytuacja, kiedy to biurko oświetlone jest w ciągu dnia światłem naturalnym (stąd najlepiej umiejscowić go tuż przy oknie). Może wydawać się to niepotrzebne, ale spore znaczenie ma również kąt padania światła. Jeśli dziecko jest praworęczne, wtedy sytuacją idealną będzie światło padające z lewej strony. Osoby leworęczne z kolei docenią światło padające z ich prawej strony.

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?

Przystępując do ustalenia zasad porządkowych w pokoju dziecka, spójrzmy na całość od mocno praktycznej strony. Zastanówmy się także, co konkretnie oznacza dla nas “czysty pokój”. Najczęściej pod tym pojęciem kryje się po prostu wolne od widocznych zabrudzeń i plam pomieszczenie, ilość zabawek dostosowana do aktualnych potrzeb maluszka, brak uszkodzonych czy też bezużytecznych zabawek oraz intuicyjna organizacja przestrzeni do zabawy i poręczne schowki na zabawki.

Pamiętajmy jednak, że to w głównej mierze od nas samych zależeć będzie ogólny stan pokoju dziecka. Przede wszystkim częstym błędem jest trzymanie przez dzieci zabawek, którymi zwyczajnie się nie bawią lub robią to bardzo rzadko. Pamiętajmy, że zainteresowania maluszka zmieniają się bardzo szybko, a więc z biegiem czasu zabawki na przemian zyskują lub tracą na jego atencji. Dobrze obserwując naszą pociechę możemy bez trudu zauważyć stare lub nieużywane zabawki, które możemy jej z pewnością zabrać. Tym samym przyzwyczajamy dziecko do tego, że nie warto trzymać w pokoju rzeczy, które tylko zajmują miejsce. Naturalnie nieużywane, ale nadal w dobrym stanie zabawki, możemy komuś oddać, schować dla następnego dziecka lub wyrzucić – jeżeli nie ma dla nich lepszej alternatywy.

Segreguj zabawki wspólnie z dzieckiem

Mało rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromną rolę budzi zwykła empatia, szczerość i zaufanie wobec dziecka. Jak należy to rozumieć w odniesieniu do czystości i porządku w pokoju maluszka? Bardzo prosto! Wystarczy wspólnie z naszą pociechą ustalać, którymi zabawkami chce się dalej bawić, a które schować lub wyrzucić. Przy czym trzeba uświadomić dziecko z konsekwencjami. Do zabawek schowanych zawsze może wrócić, jeżeli będzie miał na to ochotę, ale po ich wyrzuceniu już nie ma powrotu.

Jak przekonać dziecko do oddania lub wyrzucenia zabawki? Do starszych dzieci z pewnością przemówią nasze argumenty o tym, że będą miały więcej wolnego miejsca w pokoju lub nieużywane zabawki trafią do rączek innych dzieci, które bardzo o takich zabawkach marzą. Dzieci nieszczególnie zagłębiają się w metodykę takich działań i z natury pragną dzielić się swoimi zabawkami z innymi. Dzięki temu bez płaczu i krzyku możemy pozbyć się nieużywanych przez maluszka zabawek.

Jak i gdzie przechowywać zabawki?

Bardzo ważne jest przypisanie zabawek do konkretnych miejsc w pokoju. Dzięki temu dziecko nauczy się z biegiem czasu odkładać swoje zabawki w wyznaczone do tego miejsca. Idąc dalej, jeżeli zabawki nie będą miały swojego miejsca do przechowywania, wtedy patrząc na to logicznie – nie można ich posprzątać. Jeżeli mówimy o konkretnych systemach przechowywania zabawek to każdy rodzic przyzna, że jeżeli będą one schowane do szafki, skrzynki czy też szuflady – to zawsze pokój będzie wyglądał na wysprzątany. Jeżeli z kolei chcemy trzymać zabawki na półkach, wtedy zadbajmy o to, aby były one starannie ułożone.

Opiekunowie ceniący sobie tzw. minimalizm z pewnością nie będą zachwyceni, ale pamiętajmy, że dziecko patrzy na świat nieco inaczej. Bez tradycyjnych skrzyń czy pudełek na zabawki zwyczajnie ciężko będzie wymagać od maluszka ciągłego dbania o porządek w swoim pokoju.