Obowiązki domowe dzieci – w czym mogą pomóc rodzicom?

Harmonogram obowiązków domowych to doskonały przykład sposobu organizacji pracy – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Już od najmłodszych lat warto przydzielać dzieciom niektóre zadania domowe. To pozwoli wykształcić im poczucie odpowiedzialności i samodzielności. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak właściwie zorganizować czas maluszkowi i przydzielić mu najprostsze zadania domowe.

Obowiazki domowe dzieci

Czy dzieci powinny pomagać rodzicom w obowiązkach domowych?

Przede wszystkim trzeba rozróżnić dwie kwestie: pomaganie i obowiązki. Zwykła chęć pomocy dziecka przy codziennych aktywnościach, takich jak zamiatanie czy ścieranie kurzu, nie może być utożsamiana z jego obowiązkami. Te można przydzielić dopiero wtedy, gdy wiemy, że maluszek jest w stanie wykonać konkretne zadania i nie będzie się to wiązać z żadnym niebezpieczeństwem.

Dlaczego małe dzieci powinny utożsamiać się z codziennymi obowiązkami w domu? Ponieważ uczą się wtedy, że nie tylko w rodzinie, ale również i w codziennym życiu bardzo ważna jest współpraca. Ponadto powierzenie maluszkowi nawet najprostszych obowiązków domowych wpłynie na rozwój jego samodzielności. Jest to bardzo ważne nie tylko w okresie intensywnego dorastania, ale również w dłuższej perspektywie czasu. Dziecko uczy się bowiem, że utrzymanie domu w należytym porządku wymaga wysiłku i zaangażowania.

Kolejną rzeczą jest odpowiednie zachęcenie dziecka do wykonywania podstawowych zajęć porządkowych w domu. Nie chodzi nam przecież, aby zmusić dziecko do wyręczenia nas w możliwie jak największej liczbie obowiązków domowych. Ważne jest pokazanie, że wspólna pomoc w sprzątaniu i pracach porządkowych, nagradza wszystkich domowników – a w szczególności tych najmłodszych.

W skrócie, posiadanie obowiązków domowych przez dziecko uczy go:

  • systematyczności
  • odpowiedzialności
  • przygotowania do dorosłego życia
  • radzenia sobie z nowymi wyzwaniami

Pierwsze obowiązki domowe: kiedy przydzielić?

Wiemy już, że przydzielenie dziecku podstawowych obowiązków domowych jest bardzo ważne z punktu widzenia jego rozwoju. W tym miejscu pojawia się pytanie: kiedy zatem można przydzielić dziecku pierwsze obowiązki domowe? Odpowiedź jest zarazem krótka i niejednoznaczna: “– Jak najprędzej!”.

Wszystko bowiem zależy od intensywności rozwoju dziecka i warunków w których przebywa. Rodzice powinni sami zadecydować o tym, kiedy wdrożyć nowy system obowiązków, obejmujący również najmłodszych domowników. Częstym błędem jest wmawianie dziecku, że nie będzie w stanie czegoś wykonać i mama lub tata zrobią to lepiej. Jeżeli dziecko garnie się do pomocy, pozwólmy mu uczestniczyć przy prostych czynnościach porządkowych – o ile nie zagraża to jemu bezpieczeństwu. Swoją przygodę powinny rozpocząć od porządkowania swojej własnej przestrzeni, czyli np. schowania klocków po skończonej zabawie.

Lista obowiązków domowych dopasowanych do wieku dziecka

Nie każde zajęcie w domu będzie odpowiednie dla dziecka w różnym wieku. Trzeba przede wszystkim mieć na uwadze jego bezpieczeństwo. Przedstawiamy listę zadań domowych, dostosowanych do konkretnego wieku dziecka.

Obowiązki 2-3 latka

Część rodziców może uznać, że przydział nawet najprostszych obowiązków domowych dzieciom w takim wieku, niesie za sobą spore ryzyko. Tymczasem większość przedstawionych niżej zadań nie wymaga od dzieci praktycznie żadnego wysiłku. W dodatku z pomocą rodzica jest w pełni bezpieczna i co ciekawe – może przybierać formę zabawy.

2-3 letnie dziecko może z pewnością uprzątnąć klocki i zabawki po skończonej zabawie. Mowa tu oczywiście o wrzuceniu ich do pudełka i wsunięciu pod łóżko, a nie odkładaniu przedmiotów na wysoką półkę czy do szafki. Maluszek może również z pomocą rodzica ubrać się, umyć zęby czy też wyłożyć z pralki świeżo wyprane ubrania (swoją drogą ich późniejsze przypinanie to również spora frajda).

Obowiązki 4-5 latka

Dzieciom w tym wieku można powierzyć dużo szerszy zakres obowiązków – oczywiście wszystko w granicach rozsądku. 4- lub 5-letnie dziecko powinno poradzić sobie z nakryciem stołu do śniadania, myciem naczyń (pod kontrolą rodziców) czy też ścieraniem kurzu i podlewaniem kwiatków.

Obowiązki 6-8 latka

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą znacząco wspomóc rodziców w wielu obowiązkach domowych. Bez problemu poradzą sobie ze segregacją ubrań, układaniem naczyń w zmywarce, zbieraniem talerzy i sztućców po posiłku czy też układaniem ubrań w szafie. Mogą również pomóc przy zakupach np. poprzez noszenie lekkich siatek z produktami. Dzieci te mogą również samodzielnie przygotować plecak do szkoły czy zrobić sobie kanapkę – oczywiście wszystko pod czujnym okiem rodzica.

Obowiązki 9-12 latka

W tym wieku, dzieci mogą wykonywać prostsze obowiązki należące do dorosłych, takie jak wynoszenie śmieci, dbanie o domowe zwierzaki, grabienie liści w ogrodzie, mycie naczyń czy rozpakowywanie zakupów. Dzieci w wieku 12 lat oraz starsze powinny w sporym zakresie wyręczyć rodziców z takich prac jak mycie podłóg, odkurzanie czy nawet przyrządzanie prostych potraw.