Mocne strony dziecka: jak rozwijać jego zainteresowania?

Każdy rodzic stawia na intensywny rozwój intelektualny swojego dziecka. Rozbudzanie w nim nowych pasji to ogromna radość i satysfakcja. Każde dziecko ma swoje mocne strony, a jego talent pielęgnowany już od najmłodszych lat, może przynieść ogromne korzyści. Jedne dzieci mają rękę do malowania, inne do grania na jakimś instrumencie, a jeszcze inne – doskonałe predyspozycje fizyczne do uprawiania sportu. Mocną stroną dziecka są również jego predyspozycje społeczne, takie jak łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi rówieśnikami czy wykonywanie zadań w zespole.

Mocne strony dziecka

W każdym dziecku drzemie ukryta ambicja i skłonności do rozwijania konkretnej pasji. Nadal jednak sporo zależy od jego rodziców. Jak więc wykrzesać i pielęgnować wrodzone talenty dziecka już od najmłodszych lat? Podpowiadamy i udzielamy cennych wskazówek.

Wrodzone talenty przedszkolaka i ucznia

Mocne strony u dzieci zazwyczaj nie objawiają się z dnia na dzień. Ważna jest długotrwała obserwacja tego, na co dziecko przeznacza najwięcej uwagi i skupienia. Bardzo często talent dziecka jest niedostrzegany przez rodziców, ponieważ uznawany jest za coś zupełnie naturalnego. Tymczasem spora grupa dzieci w tym samym wieku, może mieć z tym ogromne problemy.

Mocne strony dziecka można sobie podzielić na dwie grupy: zdolności manualne oraz społeczne. Wrodzonym talentem dziecka może być zatem:

  • umiejętność rysowania i malowania, czyli zmysł plastyczny
  • dobry słuch i zdolności muzyczno-wokalne
  • rozwiązywanie zagadek logicznych, np. układanie puzzli, kostki Rubika
  • szybka nauka języka obcego
  • dobra koordynacja ruchowa i zacięcie sportowe, np. pływanie, gra w piłkę nożną
  • poczucie rytmu i umiejętność tańca

Do społecznych talentów dziecka można zaliczyć:

  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami
  • tzw. dar przekonywania
  • umiejętność pracy w grupie i zarządzania nią
  • szybkie opanowywanie stresu i agresji
  • wysoka asertywność
  • silny charakter
  • dojrzały sposób zachowania

Słabe strony u dziecka: akceptować czy reagować?

Okres dojrzewania i rozwoju dziecka w wieku szkolnym i przedszkolnym uwidacznia nie tylko jego mocne, ale również i słabe strony. Rodzice, którzy mają tego świadomość doskonale wiedzą, że jest to całkowicie normalne i z pewnością należy wspierać swoje pociechy w tym skomplikowanym okresie. W wieku 6-5 lat intensywnie rozwija się wyobraźnia dziecka. To oznacza, że lepiej zapamiętuje kształty czy dźwięki, ale jednocześnie widoczne jest u niego częste oderwanie od rzeczywistości i brak koncentracji.

Słabe strony u dziecka przekładają się w szczególności na jego rezultaty w nauce szkolnej. Jeżeli jednak spędzamy z nim odpowiednio dużo czasu i rozwijamy jego pasje, nie dopuścimy do narastania problemów wynikających z naturalnego rozwoju jego wyobraźni. Codzienna zabawa z dzieckiem pozwoli mu lepiej radzić sobie z jego słabymi stronami i umacniać wrodzone talenty, które przełożą się w dużym stopniu na zdolności zawodowe i społeczne w dorosłym życiu.

Jak wspierać dziecko i rozwijać jego mocne strony?

Bez odpowiedniego wsparcia ze strony rodziców czy opiekunów, dziecko nie będzie w stanie prawidłowo rozwijać swoich pasji i mocnych cech. Warto więc trzymać się kilku podstawowych zasad pielęgnacji dziecka, które bezpośrednio wpływają na jego rozwój emocjonalny i sprawnościowy.

  • Chwal sukcesy dziecka – nic tak nie buduje pewności siebie, jak szczera pochwała rodzica. Pamiętajmy jednak, aby nie były one przypadkowe. Przeżywajmy kolejne kroki rozwoju mocnych stron dziecka razem z nim! Dzięki temu naturalnie wpłyniemy na jego ambicję i pobudzimy do dalszej pielęgnacji wrodzonych lub nabytych umiejętności.
  • Bądź dla niego wzorem – nie możesz oczekiwać od dziecka tego, czego sam przed nim nie reprezentujesz. Daj mu do zrozumienia, że nawet jako dorosły człowiek również rozwijasz swoje pasje i zainteresowania.
  • Podtrzymuj na duchu w chwilach niepowodzeń – nawet pomimo szczerych chęci, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z zakładanym planem. Nie bądź obojętny i reaguj w takich sytuacjach! Dzieci bardzo szybko zniechęcają się do zadań, które stanowią dla nich trudną do pokonania barierę. Dodaj dziecku otuchy i wspieraj w każdym możliwym aspekcie. Taka pomoc buduje w nim cechy wytrwałości, a jednocześnie przełamuje opór, aby poprosić o pomoc drugą osobę.
  • Dobrze obserwuj rozwój mocnych stron dziecka – to, że dziecko doskonale radzi sobie na boisku i lubi aktywny wypoczynek nie oznacza, że na pewno kiepsko rysuje czy ciężko przyswaja wiedzę. Doszukuj się nowych pasji w swoim dziecku, a na pewno kiedyś Ci za to podziękuje!

Dowiedz się również, jak ćwiczyć pamięć i koncentrację dziecka!