Kiedy dziecko zaczyna mówić? Poznaj pierwsze słowa dziecka

Pierwsze słowa dziecka

Rozwój małego dziecka składa się z wielu różnych etapów. Najpierw dziecko uczy się podnoszenia główki, później siadania, raczkowania, mówienia i chodzenia. Wszystkie przełomowe chwile w życiu maluszka budzą ogromne emocje w jego rodzicach lub opiekunach. Największym przełomem są jednak chwile, kiedy maluszek wypowiada pierwsze literki czy też krótkie słowa. W jakim wieku dziecka możemy się tego spodziewać? Kiedy dziecko zaczyna mówić i wypowiadać pierwsze słowa, takie jak "mama" czy "tata"? Wszystkie te kwestie poruszymy w dzisiejszym artykule.

Etapy rozwoju dziecka

Bez wątpienia największe zmiany rozwojowe dziecka następują w okresie pierwszych 6 tygodni od chwili narodzin. Jego organizm musi zaadaptować się do nowych warunków, które dosyć mocno różnią się do tych, które panowały w brzuszku mamy. Szczególnie intensywnie rozwija się jego układ nerwowy, przez co maluszek potrafi przespać nawet 20 godzin w ciągu doby.

Każde kolejne tygodnie życia przynoszą równie widoczne zmiany w rozwoju dziecka. Już po około 8 miesiącach dziecko zaczyna samodzielnie siadać i nie potrzebuje w tym celu żadnego podparcia. Nieco później zaczyna raczkować i chodzić, aczkolwiek niektóre dzieci robią to od razu, tzn. okres raczkowania trwa bardzo krótko i praktycznie od razu przechodzą do chodzenia. Co jednak z mówieniem? Bez wątpienia umiejętność wypowiadania się – tym bardziej świadomego – wymaga od dziecka dużo więcej zaangażowania i lepszego rozwoju aparatu mowy. Kiedy dokładnie się to dzieje?

Kiedy dziecko zaczyna mówić “mama” i “tata”?

Pierwsze, wyraźne słowa takie jak, mama, tata czy baba, możemy usłyszeć od dziecka już w wieku parunastu miesięcy – najczęściej jest to między 10. a 18. miesiącem życia. Co ciekawe już kilkumiesięczne dziecko może wypowiadać zupełnie przypadkowe dźwięki, które mniej lub bardziej przypominają znane nam słowa (jest to tzw. głużenie). Po ok. 3 miesiącach od maluszka możemy usłyszeć różne melodyjne dźwięki jak gla, bla, agi, tli i podobne. Nieco większe łańcuszki słów, maluszek wypowiada w wieku ok. 7 miesięcy i gaworzenie to przypomina już próby układania dłuższych zdań.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, największe zmiany dzieją się pod koniec pierwszego roku życia dziecka. Właśnie wtedy nasza pociecha stara się naśladować dźwięki i słowa pochodzące z ust swoich rodziców i bliskich osób. Możemy usłyszeć od maluszka takie słowa jak mama, tata, baba, papa, daj, gaga itp. Lepszy rozwój aparatu mowy sprawia również, że dziecko wpada niekiedy w istny słowotok, pragnąc dorównać (skomplikowanej jak dla niego) mowie swoich rodziców lub opiekunów. Można więc uznać za niepisaną regułę, że maluszek podczas swoich pierwszych urodzin, najczęściej jest w stanie wypowiadać proste słówka. Trzeba jednak mieć na uwadze, że słowa te na tym etapie nie są przez niego wypowiadane świadomie. Musi minąć trochę czasu, zanim maluszek nauczy się wiązać słowa z konkretnymi osobami, czynnościami lub przedmiotami.

Kiedy dziecko mówi pełnymi zdaniami?

Najczęściej dzieci zdolne są do świadomego formułowania krótkich i zrozumiałych zdań w wieku ok. 2 lat. Wtedy to z ich słów możemy usłyszeć zarówno proste słowa, jak i ich połączenie z podstawowymi częściami mowy, np. “mama chodź”, “tata pić”, “mama daj” itp. Na tym etapie dziecko najczęściej rozumie znaczenie wypowiadanych słów i spodziewa się przez to określonego efektu lub działania ze strony swoich rodziców. Ważne jest również to, aby dokładnie obserwować mimikę i gestykulowanie dziecka w trakcie “rozmowy”, ponieważ wbrew pozorom maluszek może w ten sposób komunikować wiele innych, ważnych informacji.

Jak rozwijać mowę dziecka?

Spora część rodziców zadaje sobie pytanie, czy można w jakikolwiek sposób wpłynąć na szybszy rozwój mowy dziecka? Odpowiadamy: oczywiście, że tak! W dodatku nie jest to skomplikowane i nie wymaga zaangażowania dodatkowego czasu. Przede wszystkim należy mówić do maluszka możliwie jak najczęściej. Może być to zwykłe komentowanie tego, co aktualnie wykonujemy w obecności dziecka, np. “... a teraz zrobimy kaszkę dla małego głodomorka. Pewnie głodny jest maluszek, tak?” Bardzo ważne jest to, aby na każdym etapie rozwoju mowy dziecka, unikać zdrobnień i przemawiać możliwie wyraźnie. Nadmierne wysławianie się przy pomocy zdrobnień, może z czasem wykształcić w dziecku błędną świadomość, co do prawdziwych znaczeń konkretnych wyrazów.

Kolejna, istotna kwestia to staranne wysłuchanie dziecka i nie przerywanie mu w trakcie wypowiedzi. Jeżeli jednak udzielamy maluszkowi pewnych wskazówek (różne słowa czy też zwroty), dajmy mu do wyboru kilka odpowiedzi. Przez to dziecko wzbogaci swój zasób wiedzy i podstawowego słownictwa. Pamiętajmy również o poprawianiu słówek wypowiadanych przez maluszka tak, aby brzmiały one w poprawnej formie – zachowując jednak umiar i bez nalegania na ciągłe powtarzanie przez maluszka danego słowa.

Czytaj dziecku książki!

Na koniec to, o czym zapewne każdy rodzic doskonale wie lub też wiedzieć powinien. Mianowicie czytajmy dziecku książki! Jeżeli książeczka zawiera również obrazki, starajmy się powoli tłumaczyć maluszkowi, co się na nich znajduje. Pomocne w tym celu mogą być specjalne książki lub czytanki edukacyjne dla dzieci, które znajdziemy m.in. w naszej ofercie sprzedażowej.

Za idealny przykład może posłużyć książka dla dzieci Maszyny i pojazdy. W remizie strażackiej. Dzięki niej dziecko nauczy się rozpoznawać wozy strażackie, ich budowę, zastosowanie oraz codzienne obowiązki strażaków. Innym przykładem będzie książka dla dzieci Pociągi, statki, samoloty, która odpowiada na najważniejsze pytania związane z transportem. Maluszek dowie się m.in. z jaką prędkością porusza się szybowiec czy super ekspres. Zachęcamy również do spojrzenia na pozostałe zabawki w naszym asortymencie, które skutecznie wspierają rozwój mowy u dziecka i poszerzają jego wiedzę z zakresu konkretnych grup zawodowych oraz społeczeństwa.