IQ dziecka – jak go rozwijać i jak badać? Poznaj te sposoby!

IQ dziecka

Inteligencja naszego dziecka może być rozwijana na wiele sposobów, a jej poziom zależy od sporej liczby czynników. Iloraz inteligencji naszego dziecka możemy zbadać za pomocą specjalnych testów IQ. Jego wynik świadczy o poziomie intelektu naszego maluszka. Czy mamy jednak wpływ na rozwój inteligencji naszej pociechy? Okazuje się, że dzięki specjalnie dobranym zabawkom edukacyjnym, rodzice mogą wpłynąć na rozwój poziomu inteligencji u swojego maluszka. W dzisiejszym artykule dokładnie zajmiemy się tym tematem.

Iloraz inteligencji u dziecka – definicja

Mówiąc o poziomie inteligencji u dziecka, odnosimy się tak naprawdę do jego IQ, czyli wartości liczbowej testu na inteligencję. Może jednak pojawiać się pytanie, w jaki sposób mierzyć czy też badać IQ dziecka? Już spieszymy z odpowiedzią. Badanie IQ małego chłopca lub dziewczynki możemy wykonać nie wychodząc z domu, za pomocą specjalistycznych testów online. Przybierają one formę quizu, który składa się z różnego rodzaju łamigłówek, zadań arytmetycznych, gry w skojarzenia czy też sprawności typowo językowych.

Jak wykazały badania przeprowadzone za pomocą tomografu i rezonansu magnetycznego, rozwiązywanie testów IQ przyczynia się do zwiększonej aktywności konkretnych części mózgu – w tym okolic płatów czołowych oraz potylicznych. Można wysunąć śmiały wniosek, że IQ maluszka jest ściśle uzależnione od myślenia przyczynowo-skutkowego.

Co ma wpływ na poziom IQ dziecka?

Kolejne, nasuwające się pytanie dotyczy czynników, które mają bezpośredni wpływ na iloraz inteligencji maluszka. W rzeczywistości kwestia ta nie jest w pełni jasna i jednoznaczna. Przyjmuje się, że za poziom IQ u dziecka odpowiada rozwój jego kory mózgowej, która odpowiada m.in. za umiejętne rozwiązywanie problemów, przyswajanie nowej wiedzy i logiczne myślenie. Na wynik IQ mają również wpływ uwarunkowania genetyczne dziecka oraz czynniki środowiskowe. Z tego też powodu warto dbać o ciągły rozwój inteligencji swojej pociechy.

Ciekawostką może być fakt, że na ogólny iloraz inteligencji dziecka wpływ ma również jego hobby, pasje, zainteresowania, a także wysiłek fizyczny, dzięki któremu mózg maluszka jest bardziej dotleniony. Ponadto przebywanie na świeżym powietrzu wpływa na zwiększenie liczby tzw. istoty szarej w hipokampie, co przekłada się na jeszcze lepsze przyswajanie i przetwarzanie nowej wiedzy oraz doświadczenia – w tym zdolność do zapamiętywania.

Dobrą wiadomością dla rodziców czy też opiekunów dziecka jest to, że poziom intelektu nie jest u człowieka stały i możemy stale go rozwijać.

Kiedy i jak dbać o inteligencję dziecka?

Skoro wiemy już czym jest IQ dziecka i od czego zależy jego wysokość, to pora dowiedzieć się, od kiedy i w jaki sposób ją rozwijać. Mówiąc o konkretnym przedziale wiekowym można śmiało powiedzieć, że każdy moment jest dobry. Dobrym rozwiązaniem będzie etapowy rozwój inteligencji, zaczynając już w wieku niemowlęcym, poprzez etap przedszkolny i na wieku szkolnym kończąc. Rzecz jasna nie ma tu uniwersalnych rozwiązań i konkretne metody wychowawcze i rozwojowe należy dobierać do aktualnego wieku maluszka.

Rozwijamy inteligencję noworodka

Im wcześniej zaczniemy przykładać uwagę do edukacji i rozwoju intelektualnego naszego maluszka, tym lepiej. Przygodę najlepiej zacząć już w wieku niemowlęcym, gdy maluszek rozwija swoje zmysły dotyku, wzroku oraz słuchu. W nauce pomogą nam specjalne zabawki edukacyjne dla niemowląt. Może być to zestaw do zabawy w piasku z wywrotką, który wpłynie na zdolności poznawcze dziecka i jego zdolności manualne. Alternatywą do zabaw podwórkowych może być zabawkowy ogródek dla dzieci, który emituje ciekawe efekty dźwiękowe, uczy liczyć, poznawać kolory oraz nazwy owoców i warzyw. Doskonała zabawka dla dzieci w wieku już od 6 miesiąca życia.

Rozwój inteligencji w wieku przedszkolnym

Bez wątpienia im lepiej przygotujemy nasze dziecko do nauki szkolnej, tym lepiej poradzi sobie na zajęciach edukacyjnych. Jak rozwijać IQ dziecka w wieku przedszkolnym? Wahlarz zabawek edukacyjnych dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat jest całkiem spory. Wynika to m.in. z tego, że rodzice nie muszą tak bardzo przejmować się o bezpieczeństwo swojej pociechy. W naszym sklepie znajdziesz oryginalne, zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Polecamy chociażby zabawkową kuchnię dla dzieci, która uczy posługiwania się podstawowym sprzętem i narzędziami kuchennymi, takimi jak sito, sztućce czy patelnie. Mali chłopcy natomiast ucieszą się na widok zabawkowej stacji obsługi pojazdów z myjnią i samochodem. Ten oryginalny zestaw edukacyjny pozwala dziecku jeszcze lepiej zrozumieć działanie myjni samochodowej oraz warsztatu. Niemała gratka na fanów motoryzacji!

Inteligencja dziecka w wieku szkolnym

Starsze dzieci również mogą w szybki sposób ćwiczyć swoją pamięć i umiejętności poznawcze. Dobrym rozwiązaniem będą dla przykładu klocki konstrukcyjne motocykl policyjny, które rozwijają nie tylko motorykę dziecka, ale również umiejętność logicznego myślenia i wyobraźnię. Sporą frajdę zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom przyniesie zdalnie sterowany czołg T90. Co ciekawe, możliwe jest przy pomocy tej zabawki, prowadzenie bitew dwóch czołgów, które dodatkowo wyposażone są we wskaźnik życia. Ogromną frajdę sprawią dziecku zabawki dostosowane do konkretnych zainteresowań danym zawodem, takie jak: aparaty fotograficzne dla dzieci, zabawki dla małego fryzjera, zestawy instrumentów dla dzieci czy też zabawki małego pilota.

Rozwój inteligencji u dziecka – porady dla rodziców

Rozpoczynając już od wczesnych chwil narodzin dziecka, warto utrzymywać z nim bliskość. Daje to maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i spokoju. W późniejszym okresie, zaleca się przeprowadzanie z dzieckiem prostych ćwiczeń ruchowych, takie jak kołysanie czy turlanie, co wpływa na rozwój motoryczny maluszka oraz ogólną koordynację ruchową. W sprzedaży dostępne są specjalne zabawki dla niemowląt już od pierwszego miesiąca życia, które ćwiczą wzrok poprzez kontrastowe barwy i elementy. Nie można też zapomnieć o klasycznych pluszakach. Dobrym wyborem w przypadku nieco starszych dzieci będą tzw. zabawki sensoryczne lub interaktywne, które wpływają na intensywny rozwój wyobraźni u dziecka.

Rodzice, którzy stawiają na wszechstronną edukację dziecka, pozostawiając mu sporą dowolność w zakresie wyboru odpowiedniej aktywności, powinny koniecznie zapoznać się z metodą Montossori. Jest to sposób wychowawczy, który bierze pod uwagę samodzielność dziecka. Maluszek może sam zdecydować o sposobie rozwijania umiejętności, co przekłada się na jego zwiększoną satysfakcję.