Gry z dzieciństwa

Gry z dzieciństwa

Dawne dzieciństwo to przede wszystkim cała masa zabaw i gier ruchowych na podwórku lub w ogrodzie. Były proste w organizacji, prezentowały banalne reguły, ale co najważniejsze: zajmowały długie godziny naszego czasu, który wtedy upływał wyjątkowo szybko. Patrząc jednak na szybki rozwój technologii, całą komputeryzację, powszechność telefonów komórkowych i wszechobecny dostęp do Internetu można stwierdzić, że dawne gry z naszego dzieciństwa odeszły w niemal całkowitą niepamięć.

Niemniej jednak warto przypomnieć sobie chociaż część z nich, tym bardziej, że nic nie stoi na przeszkodzie aby zasugerować ich organizację także w dzisiejszych “cyfrowych” czasach. W co bawiliśmy się parędziesiąt lat temu? Zgromadziliśmy zestawienie 10 najpopularniejszych gier i zabaw podwórkowych naszego dawnego dzieciństwa.

Zabawy z gumą do skakania

Granie w gumę to jeden z częstych obrazków, jakie towarzyszyły nam na ulicach, placach zabawach i podwórkach w latach 90. Co ciekawe zabawa ta ma ogromną tradycję nie tylko w Polsce, ale również w Chinach. W Państwie Środka popularna “gra w gumę” uznawana była za sport już ponad tysiąc lat temu, gdy miały początki dynastii Tang.

Historia to jednak nie wszystko, o czym warto wspomnieć przy okazji omawianej zabawy. Skakanie przez gumę to świetna forma aktywności fizycznej. Dzieci ćwiczą dzięki niej zmysł równowagi oraz ogólną sprawność i koordynację ruchową. Kolejną zaletą rzeczonej gumy była także ilość kształtów możliwych do uzyskania, co pozwalało na organizację wszelakich zabaw i gier w grupie.

Zabawa w klasy (chłopka)

Równie popularna gra z naszych dawnych lat dzieciństwa. Tzw. chłopek uczył ogólnej sprawności ruchowej, refleksu, celności przy rzucaniu kamyka, znajomości cyfr oraz co najważniejsze: był idealną formą zabawy i współzawodnictwa!

Jak grać w klasy? W gruncie rzeczy forma tej zabawy zostawia sporą dowolność. Zaczynamy od namalowania na ziemi diagramu i podzielenia go na mniejsze części. Następnie kolejno numerujemy tak utworzone fragmenty od 0 do 9 (można i więcej w zależności od umiejętności dziecka). Potrzebować będziemy jeszcze małego kamienia (lub monety) i możemy przystąpić do gry! W pierwszej kolejności rzucamy kamieniem na pierwsze pole oznaczone cyfrą 0 lub 1. Jeżeli kamień znajdzie się w środku pola (klasy) to przeskakujemy całą planszę. Jeżeli jednak kamień znajdzie się na linii lub wypadnie poza diagram, wtedy następuje tzw. “skucha” i gracz wypada z kolejki.

Zabawa w chowanego

Zasad tej gry nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać. Wystarczy niewielki ogród, podwórko czy nawet bogate w skrytki pomieszczenie. Gra w chowanego polega na wzajemnym szukaniu się w obrębie wyznaczonego terenu. Jedna z osób zasłania oczy i zaczyna odliczać. W tym czasie reszta osób musi się schować. W momencie gdy osoba szukająca zakończy odliczać, głośno krzyczy hasło “szukam!” i zaczyna poszukiwania reszty uczestników. Wygrywa ta osoba, która zostanie odnaleziona na samym końcu i to ona będzie pełnić rolę szukającego w kolejnej rundzie.

Zabawa w berka

Berek to równie popularna i banalna w swojej istocie gra zespołowa. Wymaga od jej uczestników dobrej sprawności fizycznej, sprytu i koordynacji ruchowej. Zasady gry w berka są bardzo proste. Na drodze wyliczanki wybierana jest osoba, która zaczyna gonić pozostałych uczestników. W zależności od typu gry, osoba która została dotknięta przez goniącego, staje się jego pomocnikiem lub zastyga w miejscu. Berek wygrywa, gdy złapie wszystkie uciekające przed nim osoby.

Gra w podchody

Doskonała forma zabawy na otwartym terenie. W podchody najlepiej grać wieczorem lub w nocy i najlepiej jako obszar działań obrać wydzieloną przestrzeń w lesie, parku czy też w mieście. Na czym polega gra w podchody? Dzieci dzielą się na dwie grupy: pościgową i uciekającą. Ekipa uciekających oddala się z miejsca startu, pozostawiając pod drodze pewnego rodzaju wskazówki i zadania do wykonania, które musi rozwiązać grupa pościgowa. Drużyna uciekająca wygrywa zabawę, jeżeli drugi zespół nie rozwiąże wszystkich zadań. Przegrywa natomiast, jeżeli zostanie złapana zanim dotrą do określonego celu. Do gry w podchody przydadzą się takie akcesoria jak blok rysunkowy, pisaki, wstążki czy kreda.

Gry podwórkowe

Ciuciubabka

Kolejna ciekawa pozycja wśród dawnych gier naszego dzieciństwa. Niezwykle prosta, ale świetna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży w niemal każdym wieku! Na czym polega? Jednej z osób zasłania się oczu np. za pomocą szalika lub chusty, a jej zadaniem jest złapanie pozostałych uczestników zabawy, kierując się wyłącznie usłyszanymi dźwiękami. Tego typu zabawy najlepiej jest przeprowadzać na otwartej i możliwie płaskiej przestrzeni.

Gra w dwa ognie

To częsta gra zespołowa, przeprowadzana na zajęciach wychowania fizycznego. Zasady gry w dwa ognie są bardzo proste. Uczestnicy dzielą się na dwa zespoły, które stają naprzeciw siebie. W każdej drużynie wybiera się osobę o największej sprawności, która będzie pełnić funkcję tzw. matki bądź po prostu kapitana drużyny. Następnie staje on za polem przeciwnika i za pomocą piłki rzucanej do i od swojej drużyny (biorąc wrogą drużynę w dwa ognie) próbuje zbić znajdujące się tam osoby. Wygrywa ta drużyna, która zbije wszystkie osoby z grupy przeciwnej – w tym ich kapitana. Istnieje kilka wariantów tej gry. Jedną z nich jest tzw. “zbijak”, w którym nie ma wyżej opisanych kapitanów.

Zabawa w sklep lub dom

Z pewnością wymagała sporej wyobraźni wszystkich uczestników. Idealna forma zabawy w ogrodzie lub na podwórku, aczkolwiek równie dobrze w sklep można bawić się także w domu. Tak na prawdę ciężko tu mówić o konkretnych regułach, a celem tej aktywności jest nie tyle zabawa, co ćwiczenie umiejętności organizacji miejsca oraz liczenia. Osoba prowadząca fikcyjny sklep musiała odpowiednio rozłożyć oferowane produkty, zadbać o bieżące dostawy i sprytnie namówić “klienta” do zakupu. Zabawa w sklep lub w dom to dosyć popularna forma organizowania czasu przez maluchów. Jest ona również ponadczasowa! Dzieci bardzo chętnie podejmują się organizacji tej zabawy również i teraz.

Wyścigi kapsli

Gra wymagająca dobrej zręczności i umiejętności przewidywania. Najlepiej do jej przeprowadzenia wybrać płaski odcinek chodnika lub ścieżki. Rysujemy na nim za pomocą kredy trasę, którą muszą przebyć po niej kapsle graczy. Porusza się nimi za pomocą delikatnego pstrykania ich palcami. Zabawę wygrywa ta osoba, której kapsel pokona tor przeszkód jako pierwszy.

Skakanka

Zabawy skakanką należy do jednych z najpopularniejszych. Co ciekawe obecnie przedmiot ten sprawdza się przy wielu ćwiczeniach ruchowych na zajęciach fitness. Gier z wykorzystaniem skakanki można było skonstruować całe mnóstwo. Najczęściej jednak dwie osoby trzymały jej końce i kręciły powoli zwiększając tempo obrotów. Pośrodku znajdowała się osoba, która musiała sprawnie przeskakiwać nad nią. Jeżeli skakanka zaplątała się między jej nogami – przegrywała. Na uwagę zasługuje także mnogość konkretnych zabaw z wykorzystaniem skakanki. Były to chociażby “Dni tygodnia”, “Dziesiątki”, "Aniołek fijołek" czy też "Szczur", ale rodzajów gier była cała masa. Warto na koniec dodać, że zabawka ze skakanką nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dziewczynek.

Jak widać sposobów na aktywne spędzanie czasu poza domem jest bardzo dużo. Patrząc na powyższe gry z dzieciństwa można wywnioskować, że dzieci mają szeroki wachlarz możliwości i co najważniejsze: organizacja tego rodzaju gier podwórkowych jest dla nich bardzo szybka i bezpieczna. To doskonała forma rozrywki dla najmłodszych, dzięki której dzieci przebywają na wolnym powietrzu, jednocześnie świetnie się bawiąc i lepiej poznając przy tym swoich rówieśników. Zabawy z czasów PRL to ciekawa tradycja, godna podtrzymywania. Dzięki nim dzieci nie musiały spędzać popołudnia w czterech ścianach. Tego typu forma aktywności fizycznej doskonale dotlenia i pozytywnie wpływa na poprawę odporności u maluchów.