Najlepsze gry rodzinne dla dzieci – ranking na rok 2021

Gry rodzinne mają wiele zalet i korzyści nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych uczestników spotkania. Skutecznie rozwijają wyobraźnię, umiejętność przewidywania i planowania, dysponowania wirtualnymi zasobami oraz co bardzo istotne – pomagają lepiej zrozumieć kierunek rozwoju i poglądów dziecka na otaczający go świat. Rodzinne granie to idealna okazja do wspólnego relaksu nie tylko w domu. Przewagą tego typu gier jest to, że są lekkie oraz łatwo je spakować i zabrać na spotkanie u sąsiadów czy też na podróż samochodem. Jakie gry rodzinne będą najlepsze w roku 2021? Poznaj nasz ranking zabawek i sprawdź, jak wybrać dobrą grę rodzinną.

Gry planszowe rodzinne 2021 – najlepsza zabawa w domu

W sklepach stacjonarnych i internetowych znaleźć można różnego rodzaju gry planszowe dla całej rodziny. Wybór jest całkiem spory i rodzice znajdą gry rodzinne dostosowane do różnego wieku dziecka – w tym już od 4 lat. Dominują przede wszystkim gry zręcznościowe, strategiczne, zgadywanki, gry typu monopoly oraz oparte o skojarzenia. W sprzedaży dostępne są także propozycje dla starszych dzieci w wieku 8-11 lat.

Elastyczna jest także liczba osób, które mogą uczestniczyć w zabawie w tym samym czasie. Bardzo często ilość poszczególnych elementów w danej grze sprawia, że do stołu może zasiąść więcej osób, niż jest to wskazane na opakowaniu. Gra może być przez to nieco krótsza, ale z pewnością nadal będzie w pełni angażującą.

Kolejna sprawa to fakt, że gry rodzinne w pewnym tego słowa znaczeniu “rosną” razem z dziećmi. Wszelkie rodzaju rodzinne gry strategiczne czy też zręcznościowe, będą stanowić niemałą frajdę przez wiele następnych lat. Można więc powiedzieć, że planszówki rodzinne są ponadczasowe!

Czym kierować się przy zakupie gry rodzinnej?

Wbrew pozorom zakup dobrej gry planszowej dla całej rodziny nie jest łatwy. Sytuacji nie poprawiają setki lub wręcz tysiące różnego typu produktów, które po pewnym czasie wydają się niemal identyczne. Jak zatem wybrać fajne gry rodzinne i nie żałować dokonanej decyzji?

Wiek dziecka

Zacznijmy od określenia wieku dziecka. Producenci zabawek oraz platformy sprzedażowe (w tym sklepy stacjonarne) bardzo wyraźnie symbolizują wiek dziecka, dla którego przeznaczona jest dana gra czy zabawka. Informacja ta w 99% przypadków znajduje się w widocznym miejscu na opakowaniu produktu. Czy trzeba sztywno trzymać się wyznaczonych tam przedziałów? Wszystko w granicach rozsądku. Najczęściej gry planszowe mogą być z powodzeniem użytkowane przez dzieci zarówno młodsze, jak i starsze, niż określił to producent.

Ilość i wielkość elementów

Zwróćmy uwagę na wygląd poszczególnych elementów, znajdujących się w opakowaniu. Niekiedy kiepskim pomysłem może okazać się zakup rozbudowanej gry rodzinnej z kilkudziesięcioma kartami lub żetonami, które po pewnym czasie zaczną się gubić i zalegać w różnych kątach pokoju. Jeżeli z góry wiemy, że dana gra planszowa stanowić będzie zbyt wielkie wyzwanie dla dziecka lub nie leżeć w jego zainteresowaniach, nie kupujemy jej i wybierzmy bardziej dopasowane rozwiązanie.

Zainteresowania i zdolności dziecka

Nikt nie lubi brać udziału w zabawach, które go nie interesują. Tak samo jest z rodzinnymi grami planszowymi. Zanim zdecydujemy się na zakup gry planszowej dla całej rodziny, zwróćmy uwagę na zainteresowania jej uczestników – w szczególności tych najmłodszych. Nie ma sensu decydować się na rozbudowane gry typu monopoly, jeżeli dziecko nie będzie w stanie zrozumieć zasad tej gry. Podobna sytuacja dotyczy gier zręcznościowych. Jeżeli widzimy, że nasz maluszek nie radzi sobie z precyzyjnym układaniem czy łączeniem małych elementów, wstrzymajmy się przynajmniej na jakiś czas z zakupem wymagających gier zręcznościowych.

Recenzje kupujących

Ważna rzecz, aczkolwiek nie zawsze miarodajna to opinie użytkowników na temat danej zabawki czy gry planszowej. Dzięki przewadze Internetu możemy w prosty sposób sprawdzić opinie kupujących, które niemal zawsze są w pełni obiektywne. Dzięki temu możemy dowiedzieć się o wielu ukryty korzyściach i wadach danej zabawki. Pamiętajmy jednak, aby wybierać renomowane sklepy internetowe, które zyskują tego rodzaju recenzje poprzez faktycznie dokonane zakupy na platformie.

Producent i jakość wykonania

Może wydawać się to mało oczywiste, ale przy wyborze gry rodzinnej warto kierować się również jej producentem. Dlaczego? Ponieważ produkty sprawdzonych marek posiadają odpowiednie certyfikaty i są starannie sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa oraz użyteczności. Mamy również pewność, że zabawki te wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów, bezpiecznych nawet dla małych dzieci. Decydując się na zakup gier planszowych pochodzących od renomowanych producentów masz pewność, że wielkość i trwałość elementów oraz farba je pokrywająca, nie stanowią zagrożenia dla dziecka.

Gry dla całej rodziny w domu – ranking 2021

Spośród wielu ofert polecanych przez nasz sklep, na szczególną uwagę zasługują dwie gry planszowe dla całej rodziny. O czym dokładnie mowa i która z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie? Sprawdźmy to!

Hasbro gra Monopoly Super Electronic Banking dla całej rodziny

Gier typu monopoly nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Są bardzo angażujące, uczą logicznego myślenia, przedsiębiorczości i planowania. Dzieci uczą się również, dlaczego warto oszczędzać zgromadzone fundusze – rzecz jasna te wirtualne. Nowością na rynku jest Monopoly od Hasbro w wersji Super Electronic Banking. Dodatkowy gadżet w postaci terminala płatniczego, który automatycznie sumuje zgromadzone pieniądze to mega atrakcja! Doskonałe połączenie nowoczesności z klasyczną wersją tego typu gry.

Produkt ten pozwala na grę czterem osobom i przeznaczony jest dla dzieci od 8 roku życia. Sporym ułatwieniem jest również polska wersja językowa. Omawiany zestaw zawiera niezbędne karty do grania, cztery pionki, terminal płatniczy oraz dobrze omawiającą zasady gry instrukcję.

Epee gra Misja specjalna - pogromcy robotów dla całej rodziny

Druga propozycja na rodzinne spędzanie wolnego czasu to gra Misja Specjalna - Pogromcy Robotów od EPEE. Zasady tej gry są dosyć oryginalne i właśnie to jest głównym atutem tego tytułu. Dziecko wciela się w prawdziwego pogromcę robotów, który otrzymując wskazówki przez krótkofalówkę, musi dokonać jego rozbrojenia. Do dyspozycji graczy jest aż 36 różnego typu robotów. Dzieci muszą wykazać się sprytem i logicznym myśleniem, ponieważ muszą rozwiązać szereg łamigłówek, a konkretne odpowiedzi zameldować za pomocą krótkofalówki. Dopiero wtedy mogą rozbroić robota.

Trzeba przyznać, że pomysł na tego rodzaju zabawę rodzinną jest dość oryginalny. Niemniej jednak stanowi świetne źródło rozrywki. Gra może stanowić wyzwanie dla dzieci w różnym wieku, ponieważ umożliwia przeprowadzenie rozgrywki na 9 różnych poziomach trudności. Zgodnie z zaleceniem producenta, gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7 lat i starszych. W zestawie otrzymuje się 36 dwustronnych kart z zagadkami do rozwiązania oraz dokładną instrukcję obsługi.

Gry rodzinne na prezent

Na koniec warto dodać, że gry rodzinne to idealny pomysł na prezent z okazji urodzin, imienin czy innych dni okolicznościowych. Planszówki, które należą do jednych z najpopularniejszych rodzajów gier rodzinnych, wpasują się w oczekiwania niemal każdego dziecka lub dorosłego domownika. Ponadto nie są drogie i stanowią źródło wyjątkowej rozrywki przez długie lata. Gdzie kupić tanie gry rodzinne na prezent? Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą produktową. Posiadamy nie tylko markowe gry familijne, ale również różnego typu puzzle oraz gry edukacyjne.

Gry rodzinne online

W dobie komputerów nietrudno zgadnąć, że wiele gier familijnych znaleźć można w Internecie. Granie online to ostatnimi czasy bardzo popularna forma rozrywki nie tylko wśród dzieci, ale również i dorosłych. Ma to szereg wielu zalet. Największą jest to, że spora ilość gier online jest całkowicie darmowa, a w dodatku użytkownicy mogą wybierać spośród tysięcy różnych tytułów.

Czy jednak granie online we wszelkiego rodzaju gry dla całej rodziny, może w pełni zastąpić klasyczną rozgrywkę? Zdecydowanie ciężko to porównywać. Bez wątpienia tradycyjne planszówki mają niepowtarzalny urok, a granie w nie po zakupie nic nie kosztuje! Ponadto nie trzeba rezygnować z rozgrywki gdy zabraknie prądu lub pojawi się więcej osób chętnych do wspólnej zabawy. Planszowe gry rodzinne to zdecydowany faworyt, a dodatkowo wersje papierowe oszczędzają nasz wzrok, czego nie można powiedzieć o grach online.